На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди, заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен противопожарен контрол".
"Традиционно по това време на годината броят на пожарите е доста голям. От началото на годината имаме 90 произшествия в битовия сектор. Всяка година по това време броят на пожарите е около тази цифра – около 80-90".
По думите му повече пожари се случват в големите градове, като най-много са в София.
В предаването "12+3" той подчерта, че най-честата причина за битовите пожари е неправилното използване на отоплителни уреди или късо съединение на електрически инсталации. В този смисъл главен инспектор Василев изтъкна, че е много важно инсталацията да бъде изправна.
"В голяма част от по-старите къщи има инсталации на доста години и които не са оразмерени за големи натоварвания. При тях, когато се използват високо мощни отоплителни уреди, инсталацията може да не издържи и възникват доста инциденти в следствие на неправилно използване на такива уреди".
Във връзка с използването на газови уреди Йото Василев отбеляза, че е много важно къде се зареждат бутилките с газ. По думите му това трябва да става само в лицензирани пунктове. Абсолютно забранено е това да се прави на местата, където се зареждат автомобилни газови уредби, а причината е опасността от препълване на бутилките.
"Максималното количество газ, което трябва да бъде заредено, е до 80% от вместимостта на газовата бутилка. Ако тя бъде препълнена, това създава непосредствена опасност в последствие при повишаване на температурата бутилката да бъде разкъсана".
Другото важно нещо е да има поне 1 метър разстояние между газовия уред и горивни материали, посочи още той и добави, че трябва внимателно да се следи и за изправността на тези уреди.
Препоръчва се в помещенията с газови уреди да има вентилация, разположена в долната част на помещенията. Забранено е използването на газ в помещения, които са под нивото на околния терен, с изключение на определени случаи, изброи още главен инспектор Василев.
По думите му независимо от отоплителния уред, е много важно да има определено разстояние от горивни материали, разположени в близост. Той уточни, че изискването за 1 метър минимално разстояние до съседни горивни материали важи и за твърдото гориво, и за електрическите уреди.
Йото Василев предупреди още, че уредите не трябва да се покриват с дрехи, кърпи или други неща, защото така може да възникне инцидент. Той наблегна и на почистването на комините на сградите, когато отоплението е на твърдо гориво:
"Често се запалват саждите в комините на сградите, когато те не са почистени".
Времето за евакуация от помещението при възникнал пожар е 2 минути, каза Василев. Той обясни, че при евакуация трябва да се използва само стълбището и в никакъв случай асансьор. Ако човек не може да се евакуира, е добре вратата да се уплътни с дрехи и мокри кърпи, както и да се пусне студена вода, добави той.
Цялото интервю на Стефан Кунчев с Йото Василев в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.