Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите от "Ротаракт клуб" и лекарите невролози от старопрестолния град.
Над 30 хиляди са българите, които всяка година получават инсулт, а 7- 8000 от тях умират. През миналата година областната болница във Велико Търново е лекувала 250 пациенти с инсулт, смъртността не е малка.
Инсултът е водещата причина за смъртност и инвалидизация. Затова не само възрастните, но и децата трябва да знаят как да разпознават симптомите на инсулта, за да бъде потърсена навременна лекарска помощ в "златния час".
70 общини в страната са се включили в образователната програма "Бързи герои 112", която се реализира от едноименната фондация. Обучени са 35 хиляди ученици, над 4500 преподаватели работят по програмата, към която се присъединява и община Велико Търново, разказа Елица Вълчева, ръководител на фондацията за България:
"Бързи герои 112" е животоспасяваща образователна програма и заедно с всички училища и детски градини в община Велико Търново целта е една – да повишим информираността на населението за основните симптоми на инсулт. Децата ще бъдат тези, които ще движат тази програма в общината. Децата са само канал, те са проводник на знанието. Важните ще бъдат техните семейства и най-вече техните баби и дядовци".
Децата ще имат пет безплатни занятия, в които техните обучени учители ще ги научат да внимават, когато близките им получат нарушение в говора, когато усмивката се изкриви, когато двете ръце не може еднакво да бъдат повдигнати и едната пада като отсечена. Подготовката на децата ще бъде и под формата и на забавни обучения, като те ще влизат в ролята на супергерои, поясни Елица Вълчева:
"Децата ще ги научим как да разпознават основните симптоми на инсулт, как да ги разделят от ежедневните ситуации, как да реагират адекватно, как да помогнат на совите близки в тази ситуация и как цялото семейство да се справи с проблеми".
Програмата се подкрепя от невролозите във Велико Търново, посочи д-р Ангел Ангелов от областната болница:
"Тази инициатива е много добра, защото много често децата са оставяни на бабите и дядовците. Случват се тези инциденти и е хубаво, когато близкият не може да говори или промени устният ъгъл, или не може да си движи ръката, или има силен световъртеж, да се обадят на 112 или да се обадят на мама и татко, за да се реагира и техният близък по най-бързия начин да дойде в болницата. Дори е по-добре да дойде и нищо да няма, отколкото да се забави".
Възрастовата граница на засегнатите от инсулт непрекъснато намалява, но се увеличава и подценяването на това тежко заболяване от младите хора, коментира неврологът д-р Ангелов:
"Имаме много млади хора, които идват и не са си мерили кръвното, имат висок холестерол, със сънна апнея през нощта, хъркат, т.е. наистина има неглижиране на рисковите фактори, които могат да доведат до инсулт“.
Инсултът е едно от най-инвалидизиращите заболявания, затова е много важно медицинска помощ да бъде потърсена и оказана навреме, посочи д-р Ангелов:
"Инвалидизацията е по-голяма. Това е по-големият проблем, защото тези хора с връщат в дома си, остават на легло. При нас пътеката е от 5 до 10 дни и болният се връща на домашни условия и всички близки се чудят какво да го правят и как да се грижат за него".
Ако се окаже помощ навреме, има 90 % шанс инсултът да се преживее без последици, затова е важно и децата да го разпознават.