Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева, генетик и член на сдружението "Общност Мостове".
Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето.
През януари 2024 година сдружение "Общност МОСТОВЕ" е сезирало Комисията за защита от дискриминация (КЗД) относно дискриминативните ограничения и неравното третиране на различни групи пациенти, заложени в чл. 82 от Закона за здравето и Наредба № 2 от 27 март 2019 г. за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето и за реда и условията за тяхното одобряване, ползване и заплащане.
Делото е спечелено, като КЗД е дала препоръка да се адаптира законодателството за нуждите на дискриминираните пациенти.
Въпросната Наредба № 2 регулира правилата в звеното от НЗОК, заместващо закрития Фонд за лечение на деца в чужбина. По думите на д-р Тончева наредбата е ограничаваща както по възраст, така и по видове заболявания.
Парантералното (венозно) хранене на пациенти над 18 г., както и осигуряването на екзотични медицински храни, необходими на хора с редки метаболитни заболявания, не са в списъците на НЗОК и няма механизъм, по който държавата да подпомогне скъпите нужди на пациентите, изтъква д-р Тончева.
Пробив е постигнат по отношение на малнутрицията (недохранване) – състояние, при което някои хора трябва да се хранят през тръбичка. И тук, по думите на д-р Тончева, е проявена дискриминация, тъй като НЗОК поема храните на пациентите над 18 г. единствено ако става въпрос за хранене през тръбичка – това далеч не покрива всички заболявания, състояния и нужди.
Повече по темата чуйте в звуковия файл: