Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Валя Гигова: Войната между институциите способства и за войната по пътищата

Отнемането на превозни средства, ако водачът е употребил алкохол или наркотици, тя определя като превантивна мярка

| Интервю
Снимка: Ирина Недева
Чуй новината! Чуй новината:

Войната между институциите способства и за войната по пътищата, заяви пред БНР адв. Валя Гигова.

Тя коментира напрежението, до което се стигна, след като съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров отказа да отнеме автомобила на шофиращия след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи, а Сдружението на родители, загубили децата си при катастрофи, сезираха прокуратурата с искане да разследва съдията за длъжностно престъпление. 

Прокурорската колегия изслуша прокурорите Николай Николаев и Йордан Петров, които съдия Петров обвини в институционален натиск. 

"Всеки съдия е свободен да установи фактите по делото съобразно собственото си убеждение, да прилага закона точно съобразно смисъла, който той разбира. Това не е основание нито за дисциплинарно производство, нито за наказателно преследване. 

Когато има данни обаче за извършено престъпление, в този случай не става въпрос за намеса на прокуратурата в работата на съда, а за изпълнението на функцията на прокурора. Въпросът е как се прави това. Когато излиза извън рамките на правилата, тогава вече имаме сериозни съмнения за натиск върху съда", коментира адв. Валя Гигова в предаването "Преди всички". 

Сдружение "Ангели на пътя" пък организира протестна демонстрация пред сградата на Висшия съдебен съвет и изпрати позиция до всички държавни институции, в която се казва, че с решението си съдията затвърждава чувството за безнаказаност у пияни и дрогирани шофьори, извършили убийства на пътя. Те сезираха прокуратурата, но оттам отказаха разследване.

Делян Пеевски, лидер на ДПС и на парламентарната група "ДПС - Ново начало",  призова кадровия орган на магистратите да откликне на призива на майките и близките на загинали при катастрофи, защото, по думите му, не става въпрос за изолиран случай, а за двойни стандарти и деленето на обществото на елит и народ. В защита на магистрата се обявиха от Съюза на съдиите.

"Това противопоставяне между хората и правосъдната система не се случва за първи път. То е в резултат от липсата на достатъчно ясни правила в закона и на достатъчна комуникация, която да представи един текст и той да бъде изяснен на обществото. 

Подобен текст за отнемане на МПС при управлението му под въздействие на алкохол и наркотици има в много европейски страни. От него има ефект. Тези промени са от последните 4-5 години", отбеляза адв. Гигова. 

Хората в другите европейски страни вярват на институциите си, защото те не воюват помежду си, както у нас, обясни още тя.

Мъката на тези хора трябва да е повод да се предприемат стъпки, за да не се случват подобни нарушения, водещи до смърт на път в бъдеще, заяви адв. Гигова. 

"Не мога да кажа защо КС толкова дълго време не се произнася по конституционното дело. Този въпрос е важен за хората. Отнемането на превозните средства е превантивна мярка". 

Направихме така, че съдиите да нямат самочувствието, че са способни да решат правния спор безпристрастно, без да бъдат подложени на един публичен линч, подчерта тя.

"Прокурорите говорят за публичен линч, но същото се случва по отношение на съдиите, както и по отношение на адвокатите. Недопустимо е в съвременния свят!". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна