Има шанс да се намалят цените в големите хранителни вериги и супермаркети, стига да се обединим. Важно е да се разбере, че е нужен таван на надценките, а не на цените. Защото този на надценките регулира дейността на търговеца, а ако е на цените - ще позволи търговците да мачкат производителите.
Това каза студентът по икономика в Нидерландия Александър Бубиа и активист на "Изправи се.БГ" в интервю пред БНР.
"Предвид обществената активност в мрежите на хилядите хора, смятам, че би могло да се стигне до национален бойкот, стига да убедим хората да преодолеят скептицизма си", добави Александър, който е създател и на фейсбук групата за бойкот на супермаркетите на 13 февруари т. г.
Анкета на БНР показва настроенията на хората. Те варират от "не сме единодушни и няма да го направим" през "за ден бойкот не мисля, че ще има каквито и да е резултати" до "за пазарна икономика не е много ок бойкотът, големите вериги поддържат по-ниски цени и не смятам, че българският народ ще се обедини около тази идея".
"Въпреки различните отговори и нюанси смятам, че възмущението от цените в супермаркетите е общо. Инициатива, преди създаването фейсбук групата, беше подета от пенсионерски и потребителски организации. След като обявиха инициативата създадох групата и за ден и половина има 5500 членове", коментира Александър Бубиа.
Според него много хора не разбират думата бойкот и обясни какво ще се прави на 13 януари:
"Да не се пазарува масово в супермаркетите, за да им покажем, че не сме съгласни с цените. В Хърватия първият бойкот беше на 24 януари т. г. На този ден броят на издадени бележки средно е с 44% надолу – наполовина."
Студентът по икономика посочи, че най-големият проблем на високите цени са надценките, които налагат търговските вериги и "така не мачкат само потребителите, а и производителите".
И посочи, че търговците допълнително слагали надценки, ако производител иска позициониране на рафта и влизане на продуктите му в рекламната брошура на веригата.
"Вчера видях фактура с 80% надценка, което е много на фона на растящите цени. Преди месец поскъпна токът с 8,5%, водата с 20% и този ценови шок се отразява на хората. Според данни на НСИ в България живеят 800 000 пенсионери под прага на бедност", посочи Александър Бубиа.
Той даде за пример, че в Хърватия след бойкота има списък вече със 70 стоки с таван на цените. Такъв има във Франция и Гърция, и в РСМ държавата предприема мерки, за да защити потребителите.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.