Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идва следващата технологична революция: Как да съхраняваме тока?

Кинетични, пясъчни и батерии от разтопена сол - алтернативите за съхраняване на енергия от ВЕИ

| Репортаж
Снимка: архив

Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ. И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока. 

Може да звучи доста странно, но въртящ се с 3000 оборота в минута цилиндричен обект, изграден от метал или композитни материали, поставен и във вакуум може да е един от начините да се прави ток. В това повярвали през 2022 година в Ирландия. И така в преоборудваната бивша въглищна електроцентрала Moneypoint, на югозападния бряг на Ирландия, се появил 120-тонния маховик. Той е като цилиндър, който токът задвижва, когато има излишък от енергия в мрежата, и дава ток, когато има недостиг - приблизително 4000 мегават секунди във въртящата се маса, която може да бъде използвана при поискване. 

Подобна технология има и в техническия университет в Дрезден, с която се балансира токът, създаден от вятърните турбини. И това е смисълът на новата технология, обяснява Никола Газдов от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия.

Всъщност подобна технология не е нова. От години НАСА прави проучвания да комбинира батериите на своите космически съоръжения с маховик, който да оптимизира изразходването и произвеждането на ток. От петнайсетина години в Стивънтаун край Ню Йорк работи 20-мегаватова станция с 200 маховика. А през септември миналата година Китай свързва най-голямата в света система за съхранение на енергия с маховик към мрежата. 120-те маховика съхраняват 30 мегавата енергия в кинетична форма. Количеството енергия, съхранявано в устройството, може да захранва около 2000 домакинства за една година. 

Никола Газдов от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия казва, че това са доста тясно специализирани технологии, които имат смисъл за конкретната система, за която са предназначени. Но не трябва да се изключват като вариант и за България.

"В България се мисли за много неща и се говори за много неща, но не винаги се правят тези неща", каза той.

"Това е актуалната тема - как да изградим нови ВЕИ мощности. "Възраждане" предложи мораториум - доста глупава идея. За да можем да компенсираме тези нови ВЕИ мощности, които вече се изградиха и предстои да се изградят, първото решение, което вече виждаме, че започва да се реализира, е въвеждането на литиево-йонни батерии. Това са батерии, които още през тази година ще започнат много отчетливо да се усещат в системата. От близо до нулата инсталирана мощност, в средата на следващата година предполагам, че ще имаме вече между 2 и 3 гигаватчаса електрохимични системи за съхранение. Това ще помогне за управление на системата или за местене на товари в рамките на няколко часа", коментира Газдов, но подчерта, че трябва да се мисли и за други решения.
 
Сред другите варианти са да използваме гравитационни батерии, изградени в стари мини. Има такава технология. Фирми вече обявяват, че имат проекти за дълбоките мини в Словения, Германия, Чехия, Финландия и Италия. Накратко – при излишък от ток - огромна тежест се вдига от дълбините на мините, а при нужда от ток – бавно или бързо се спуска, създавайки напрежение.

"Може би и други проекти с гравитационни системи за съхранение ще се наложат. За момента все още не успяват обаче", казва Никола Газдов.

По думите му технологиите са налични, но все още не всички са ефективни.

И това е част от отговора на въпроса защо в България не се говори за тези, с цялата условност, екзотични технологии за съхранение на енергия. Според него трябва да стартираме с пилотни проекти.

Думите на Никола Газдов за нарастващите нужди от съоръжения за съхранение на енергия, произведена от ВЕИ, са подкрепени и от статистиката. Цитирани от Нова телевизия данни на Електроенергийния системен оператор посочват, че производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници в България бележи сериозно увеличение. За 2023-а ръстът е почти 60%. Произведеният от слънчевите централи ток е увеличен до над 140%, от вятър - нараства с малко над 5 на сто. НСИ посочва, че през 2023 година спрямо предходната 2022 година се наблюдава увеличение на дела на възобновяемата енергия в брутното крайно потребление на енергия в страната - с 3,51 процентни пункта, при което достига до 22,55 на сто. 

Според Никола Газдов оттук нататък е важно да видим ние на какво можем да разчитаме - как можем сами да произвеждаме голяма част от електроенергията, която ни е необходима. По думите му трябва да сме сигурни, че ще имаме евтина и изобилна електроенергия, както и да сме сигурни, че няма да зависим от някой друг и че няма да има хора, които да отпаднат от системата.

"Ролята на политиците е да не пречат. Пазарът сам ще определи по какъв начин ще се случи енергийната трансформация. Трябва да гледаме коя е най-евтината опция, как да държим тока на домакинствата и бизнеса възможно най-евтино", обобщи Газдов.

Репортажа на Добромир Видев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна