Въпросът за споделеното родителство продължава да вълнува обществото ни. Сдружение "Честни и независими" и сдружение "Гласът на бащите" поискаха законодателни промени заради невъзможността бащите да имат равни права и да се приоритизират нуждите на децата от нормално развитие в благоприятна среда.
Сдружение "Честни и независими" и сдружение "Гласът на бащите" искат промени в закона за споделено родителство. Те коментираха невъзможността на бащите да имат равни права и алармираха за част от възможните причини – засиленото женско присъствие в съдебните съвети и тълкуването на закона за домашно насилие като пряка защита на жените. Те призовават да има равенство при прилагането на законите, както е написано в Конституцията, и да се приоритизират нуждите на децата от нормално развитие в благоприятна среда.
Когато говорим за развод, първото нещо, което трябва да се уреди са родителските права, после имуществото. Брачните договори уреждат втория въпрос. Съпрузите го сключват както преди така и след брака.
Функцията на съвременния брак е сведена само до унаследяването, казва адвокатът по семейно право Пламен Борисов.
Някои мъже искат да сключат брачен договор, за да защитят имуществото си след евентуален развод. В нашето общество вече и жените и мъжете са равни икономически, поради тази причина и двата пола смятат договора за добра идея.
Дали се отразява на връзката емоционално обаче, семейният психолог д-р Неви Боджукова е категорична, че и двамата партньори трябва да са съгласни при подписването и да няма колебания, защото в противен случай това би било голям компромис още от началото на брака и той може да не бъде успешен.
Според д-р Неви Боджукова ако се влиза в един брак с любов и двамата партньори ще са отворени да разрешат тези материални въпроси.
Травматичните минали преживявания, свързани с темата за брака, може да са причина за липсата на желание за неговото сключване.
По-добре е да са установени отношенията, защото при раздяла нещата стават сложни, казват столичани, но не биха подписали брачен договор, ако става въпрос само за юридически сключен брак по сметка.
Това би довело до недоверие във връзката, разсъждават още гражданите.
Брачните договори разискват само имуществените въпроси. Това означава, че децата остават извън тези договорки. Връщаме се на въпроса за споделеното родителство. Законът е полово неутрален, категоричен е адвокат Борисов. Но има тенденция, при която родителските права се дават по-лесно на майката при равни други условия.
Понякога споровете между бившите съпрузи не е за това кой ще се сдобие с родителските права, а със семейното жилище.
Закон за споделено родителство ще бъде в полза както на децата, така и на родителите.
Още по темата в звуковия файл.