Подчерта, че не знае дали рецесията ще бъде толкова силна, колкото беше по време на пандемията, но е възможно да бъде като през 1932 - 1933 г. Тогава тя е била около 3% от БВП.
„Това означава загуба на икономически потенциал около 3 до 4 трилиона долара, но онова, което се случва 1930 година е следствие на подобна политика само, че при друг президент“, коментира Станчев.
По думите му политиката на Тръмп е пълно неразбиране как функционира съвременната икономика.
„Първоначалната цел, обявена много отдавна е повторна индустриализация на САЩ. Първо САЩ са индустриализирани, второ са основен доставчик на услуги по света.
Индустриализацията не е копаене на земя, мини и фабрики. Това е и услуги. Ако погледнем какъв е балансът на САЩ в търговията на стоки и услуги, ще видим, че имат предимство в целия свят с услугите.
При три трилиона оборот между ЕС и САЩ САЩ имат положителен баланс при услугите и леко отрицателен при стоките.
Целият недоимък на САЩ е 28 млрд. долара за миналата година, което е по-малко от парите, които правителството на САЩ харчи на ден. 28 млрд. долара са търговски дефицит с ЕС на икономика, която е 30 трилиона“, обясни Станчев.
Според икономиста гражданите на Америка ще бъдат по-потърпевши от митата на Тръмп.
„До няколко месеца света ще намали мита и немитнически ограничения на търговията помежду си с изключение на САЩ, която означава, че от САЩ ще избягат пари, капитали“, каза Станчев.