Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи.
"Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов.
Застаряващ състав, хора с увреждания и ниска производителност, което затруднява издържането на кооперацията – тези проблеми посочва Маруся Иванова от трудово-производителната кооперация "Мир" в Трявна.
"Това, което се дава като помощ за хората с увреждания, е предназначено само за тях. В същото време кооперацията има нужда от средства за ток, отопление, осигуровки. Няма кой да ги осигури. Трябва да има подпомагане на самата кооперация за издръжката."
Според Иванова става въпрос за оцеляване и това не е стимул за хората с увреждания. Тя иска да предаде опита си на по-млади от нея, но с тревога споделя, че това не се случва.
"Останахме моето поколение, което все още крепи някак си."
"Всички кооперации ревем за едно и също – най-младите техници по шевни машини са пенсионери. Идват хора, които нямат необходимата специализация. Вече няма стругари. Тези професии, които години наред ги имаше от социализма, вече не съществуват, защото няма хора", отбелязва Антонела Илиева от кооперацията за трудоустроени "Черноморка" в Бургас.
"Ние сме на изживяване."
"Много ни е трудно да навлизаме на пазара. Тук има нужда от подкрепа, дигитални представяния, да има каталог на такива като нас", казва Елеонора Неголова от микропредприятие за високотехнологично иновативно производство за билкови продукти. Тя акцентира върху необходимостта от специален фонд за нисколихвено кредитиране, за да не разчитат само на грантова подкрепа.