Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вече сме в друга фаза с митата на САЩ - гадаем от днес за утре"

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

"Следете какво прави администрацията в Белия дом, а не какво говори"

| Интервю
Иван Михайлов
Снимка: Савина Спасова, БНР

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка, макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори.

Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България.

По думите му все по-трудно е да се коментира какво се случва след наложените мита от САЩ, а "вече сме в друга фаза - гадаем от днес за утре какво ще бъде и всички наблюдават с тревога".

Не толкова въпросът какво ще внася Европа от САЩ, а как ще се конкурира с големите икономики, подчерта той:
"Ние, Европа, сме много голям пазар. Тук е много важно да се направи бърз анализ какви са опциите за вътрешно потребление в рамките на ЕС, на континента, а и с нашите партньори. Ние гледаме Китай, но има много други региони за правене на бизнес. Но това е едни авариен план за изход".  
Следете какво прави администрацията в Белия дом, а не какво говори, това е формулата, изтъкна Михайлов:
"Надяваме се, че мисленето на бизнесмена не е изчезнало от съзнанието на президента Тръмп. Натискът вече е ясен от бизнеса".

"Тръмп използва търговските войни с много цели - не само икономически. Той иска да принуди отсрещната страна, която и да е тя, да седне на масата и да преговаря. Няма как политиката му да не следва и някакъв натиск от бизнеса. Той има обещания към избирателите си, поел е някакви ангажименти. В предизборната кампания това беше част от наратива на републиканците - връщане на производството обратно в САЩ. Колко е реалистично това? Знаем, че няма как да стане веднага. ... Тези работни места едва ли ги има веднага. А и експертизата навън, която е толкова много години, няма как да се върне толкова бързо обратно в САЩ. ... Глобалният свят прави едно устройство - било то телефон, автомобил, самолет с компоненти, които се събират от много страни", посочи Иван Михайлов.

Примерите как един базов автомобил, телефон или маратонки ще се окъпят многократно, ако се произвеждат в САЩ, той коментира като показателни за това, че неминуемо американският потребител ще понесе ефектът от тази икономическа политика на Тръмп.

Интервюто на Диана Янкулова с Иван Михайлов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна