Поредното захарно творение на Мария Озтюрк – макет на базиликата "Свети Петър" в Рим – ни провокира да потърсим сънародничката ни именно в светлите празнични дни. Макар от години да живее между България и турския мегаполис Истанбул, тя не спира да прославя страната ни по цял свят като участник и като жури в престижни конкурси, посветени на захарната декорация на торти. На тях се запознава и обменя опит с множество творци от цял свят, създава ценни контакти и приятелства, които я вдъхновяват.
Семейството на Мария е "богато на религии" – съпругът ѝ е мюсюлманин, но всички заедно почитат както мюсюлманските, така и християнските празници. В този дух е възпитан и синът им Атила. Мария е убедена, че мостът между религиите, опознаването на различна религия може да ни направи само по-богати и да намали разделението ни, поне по религиозни причини, което е изключително важно в трудното време, в което живеем.
А създаването на макета катедралата "Св. Петър" в навечерието на Възкресение Христово, което тази година католици и православни посрещат на една и съща дата – 20 април, вероятно е случайно, но носи важно послание:
"Много често се случва подобно съвпадение на датите, даже се сещам, че преди няколко години съвпаднаха като дати един от Байрамите с католическия и православния Великден. Тогава една от големите фирми, търгуващи с кафе в Турция, беше направила големи постери, с които поздравяваха хората с тези празници. Заедно ли празнуваме, или отделно, важното е едно – да бъдем добри и смирени. Във времената, в които живеем, с изключително много и политически, и финансови, и религиозни предизвикателства, ние трябва да сме смирени. Защото именно постите и Великден са за това. Когато душите ни са спокойни, това се отразява на действията, думите и отношенията ни с хората, били те нашите близки или хората, с които общуваме и работим всеки ден."
Освен участник и съдия в международни състезания, Мария е организатор на подобно събитие у нас, в което се съревновават захарни артисти от различни държави. Името му е "Моята България", а домакини са били Златоград, Момчиловци и други кътчета из страната ни. Тазгодишното му издание ще е в родния ѝ град Габрово. Общинската управа на Града на хумора и шегата, известен още като родното място на място на "българския Рокфелер", е отправила покана към Мария Озтюрк да направи "захарен фестивал" по повод годишнината на града.
"Дори и пандемията не успя да ни спре и от основаването му преди 9 години до сега всяка година, освен виртуално представяне, ние правим и реална изложба. Тази година темата е 165-годишнината от основаването на Габрово. Ще бъдат изложени много интересни проекти на изявени и награждавани родни захарни декоратори. Ще има сгради, ще включим нещо от хумора на Габрово, както и фигури на емблематични граждани. Много интересна ще бъде изложбата, която ще бъде част от един фестивал на захарното изкуство. Той ще започне на 3 юли уъркшопове и с второто издание на Захарна асамблея за деца "Моята България", на 4 юли ще бъде откриването на изложбата, посветена на годишнината на Габрово, а на 5 юли ще е гала вечерята, на която финалистите от онлайн състезанието CakeArtBulgaria ще бъдат наградени в тържествена и празнична обстановка" – разкрива в аванс майсторката на захарно изкуство Мария Озтюрк.