Великден е неповторимо събитие в цялата човешка история. Основата на апостолската проповед и на нашата вяра е Христовото Възкресение и, както казва св. апостол Павел: "Ако Христос не е възкръснал, то празна е нашата проповед, празна е и вашата вяра... Но ето, Христос възкръсна от мъртви и за умрелите стана начатък" (1Кор. 15:14,20).
Възкресението на Иисус Христос е най-убедителното доказателство, че всеки един от нас ще бъде възкресен, защото Христос възкръсна като Човек и с Неговото Възкресение е поставено началото на възкресяването на човеците.
"Знаем, че Който възкреси Господа Иисуса, ще възкреси и нас чрез Иисуса", убедено свидетелства свети апостол Павел (2 Кор. 4:14).
Човечеството не познава друго религиозно учение, което преди радостта да разкрива смисъла на страданията, преди тържеството да говори за унижението и на основата на унижението да утвърждава радостта.
И това е така, защото християнството единствено има за основоположник не човек, а Богочовек. Като Божи Син Иисус Христос е дал съвършено, божествено учение, като Човек го е облякъл във възможно най-подходяща човешка форма, засвидетелствал го е чрез личния Си живот, утвърдил го е чрез Кръстната Си смърт и го е запечатал със славното Си Възкресение.
След като в полунощ християните, събрани в храмовете, заедно посрещат Възкресение Христово и се поздравяват с радостния пасхален поздрав "Христос Воскресе!", след полунощ се отслужва пасхална света Литургия по време на която православните се причастяват с Тайните Христови.
Сутринта, в неделния ден на Великден, те отново се събират в храма, където се отслужва Пасхално вечерно Богослужение, наричано Второ Възкресение, по време на което се чете Светото Евангелие, според апостол и евангелист Йоан Богослов, глава 20, стихове 19-25, което се огласява на различни езици в символ на това, че благовестието за Възкръсналия Спасител трябва да достигне до всички народи.
Духовниците са облечени в бяло – символизиращо светлината, която Възкресението носи на християните.
В продължение на 40 дни, до празника Възнесение Господне, вярващите се поздравяват с думите: "Христос Воскресе!" и отговарят с утвърждението: "Воистину воскресе!", което означава "Наистина възкръсна!"
От апостолско време честването на християнския празник Възкресение Христово продължава седем дни, тоест цялата седмица, от самия Великден до Томина неделя.
Тази седмица се нарича „Светла седмица“, а всеки ден от нея се нарича съответно – Светли понеделник, Светъл вторник и т.н.
На Светли Понеделник се чества паметта на светите апостоли. На Светли Вторник е почитана св. Богородица, св. архидякон Стефан и св. апостол Андрей Първозвани. На Светла Сряда е почитана св. Богородица, а на Светли Четвъртък се чества паметта на св. апостол Яков, брат Господен и св. апостол Йоан (Богослов). На Светла Събота се отбелязва паметта на св. Йоан Кръстител.
Тези дни на Христовото Възкресение са като един ден, принадлежащ на вечността, където „време няма да има вече“ (Откр. 10:6).
Царските двери остават отворени през цялата седмица в символ на Божия гроб, от който Ангелът е отместил камъка и в знак, че през тези дни пред вярващите се разкрива един невидим, духовен, Небесен свят.
Снимки: Дарина Григорова, БГНЕС, БТА
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".