И празникът може да предизвика паник атака.
Това каза пред БНР Теодора Ангелова, психолог, член на Дружеството на психолозите в България.
"Социалната тревожност у хората е много висока в последно време. Срещата с роднини винаги предизвиква една известна тревожност в човека, тъй като, ако имаме някакви травми, те обикновено са започнали в семейната среда. Семейните празници обикновено са провокатор към това някои неразрешени конфликти или стари рани да бъдат отворени. И ако човек не ги е преработил, напълно нормално е да се чувства напрегнат. Имаше един цитат, мисля че на йога учител, че ако човек се чувства просветлен, трябва да прекара една седмица с родителите си, за да провери", обясни тя.
По думите на Ангелова има натрупване на изолираност у хората и въпреки, че живеем във все по-свързан свят, хората се чувстват самотни:
"Това, че живеем в дигитален свят, кара хората да се сравняват с някакви хора, които имат идеален и перфектен живот. ... Това дали имаме хора в приятелския си лист в социалните мрежи е едно, а дали имаме приятели - това вече е друго. Хората не се опознават през прекараното време, а през прекараните ситуации. Социалната мрежа не дава това необходимо пространство, в което да изпадаме в различни ситуации. За да можем да наречем някого приятел, трябва да имаме преживяване, което да сме преживели общо. ... Все повече млади хора вземат антидепресанти".
Търпимостта, т.е. приемането на другия, е в основата на любовта, подчерта психологът.
Интервюто на Стефан Кунчев с Теодора Ангелова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.