Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

Снимка: earthday.org

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към опазването на планетата ни и да се популяризира екологичният начин на живот.

По-късно е сформиран инициативен комитет за отбелязването на този ден по целия свят. Целта на Денят на Земята е създаването на най-голямото световно движение за опазване на околната среда, което да води до позитивна промяна за хората и планетата, свързвайки партньори от повече от 190 държави и ангажирайки повече от половин милиард души.

У нас през декември 1930 г. е първото честване по предложение на тогавашния земеделски министър Григор Василев,

България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване на Деня на Земята, започнало от 1990 г. В Международния организационен комитет за честването на Деня на Земята България е представена от Благовест Сендов, който сформира Национален комитет за Деня на Земята.На призива за отбелязването на Деня на Земята откликват хиляди българи и денят се чества с много прояви, посветени на опазването на околната среда.

На 22 април 1992 г. президентът Жельо Желев подписва клетва в името на Земята, а над 30 хиляди български деца се подписват под Декларация за пълномощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Срещата на ООН за околната среда и развитието в Рио Де Жанейро през юни 1992 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята с разнообразни прояви културни събития и дава своя принос за по-чиста околна среда и за съхраняване на живота на планетата.

Денят на Земята през 2025 преминава под темата "Нашата енергия, нашата планета" и приканва световните общества да се ангажират с използването на възобновяема енергия, за изграждането на здравословно, устойчиво, справедливо и проспериращо бъдеще за всички хора на планетата.

Специална изложба посветена на Световния ден на Земята се открива на 22 април в Националния музей "Земята и хората"  и може да се разгледа до 6 май.

На 22 април от 18.00 часа с вход свободен е първият концерт от XXXIII Международен музикален конкурс "Музиката и Земята". Концерти ще има всяка вечер до 26 април включително.

Освен осем постоянни изложби в музея има и няколко временни изложби – различни по теми и продължителност.

Две от тях могат да се видят до края на април: "Ясписи от Средногорието" – колекция на Ванюша Иванов и "Зелената приказка на камъка", която представя скъпоценни камъни и минерали със зелен цвят. В шест витрини на втория етаж на музея могат да се видят смарагди от Колумбия, Бразилия, Мозамбик и Русия, малахити от централно-африканския меден пояс, демантоид – най-редкия и ценен гранат, султанит от анадолските планини в Турция, както и турмалини от Бразилия и Афганистан. Могат да се видят и много други зелени минерали, които са се образували в различни геоложки епохи и при различни условия.

Подробна програма на събитията в музея "Земята и хората" можете да видите тук.

По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна