Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Папа Франциск се сбогува скромно със света

| Репортаж
папа Франциск
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

България е благословена от Бога страна, защото двама папи са я посетили - папа Йоан-Павел II и папа Франциск. Други висши духовници на католическата църква пък са минали или живели в България и след това са станали папи - Формоза през IX век и папа Йоан XXIII през ХХ в. Това каза почетният епископ на Католическа епархия Свети Йоан XXIII монсеньор Христо Пройков след кончината на папа Франциск.

Молитва за упокоение на душата на Папа Франциск предхождаше литургията в третия ден от Христовото Възкресение в манастира на католическите Сестри Евхаристинки от източен обряд в София.

"Папа Франциск наистина беше човек Божи – човек от народа, семпъл, духовит, малък с децата, болен с болните, учен с учените", казва сестра Сузана Касапова. Нейният личен контакт с папа Франциск е по време на посещението му през 2019 г. Тогава той отслужи Света литургия на площад "Александър Батенберг" в София.

"Неговата скромност, непринуденост и естественост правеха силно впечатление", спомня си монсеньор Христо Пройков – почетен епископ на Софийска епархия Свети Йоан XXIII за католиците от византийско-славянски обред в България.

Съвременните католици в България станаха свидетели на второ посещение на папа в страната ни. Папа Франциск мина по стъпките на папа Йоан 23-и в смисъла на неговата енциклика "Пачем ин терис" - като вестител на мира.

"Мечтаеше и успя много да направи - църквата на бедните, на обикновените хора, на тези, които в евангелската светлина са отхвърлените, църквата на тези, които сякаш се бяха родили без късмет. Той беше до всички много близко", подчертава монсеньор Пройков, запитан за каква църква е мечтаел Франциск.

Папа Франциск вижда Католическата църква като църква на бедните и изоставените. За това свидетелстват и назначените от него кардинали в Римската курия – това е органът, който води ежедневните дела на Католическата църква.

"Една голяма част от новите кардинали са от периферията на света. Тези хора предстои на конклава да решават избора на новия папа", изтъква Христо Пройков.

Преди избора на нов папа обаче предстои погребението на папа Франциск. То ще се състои на 26 април, събота, в базиликата "Санта Мария Маджоре" в римския квартал "Ескилино". Това е една от четирите главни базилики в Рим – "Свети Петър", "Санта Мария Маджоре", "Свети Йоан Латерански" и "Свети Павел извън стените".

"Той имаше особена набожност към Богородица в тази базилика. Когато тръгваше да пътува, минаваше през "Санта Мария Маджоре", там се молеше. Когато се прибираше от път, отново минаваше през "Санта Мария Маджоре". Това място за него е особено скъпо", разказва още монсеньор Пройков, който акцентира върху опростените процедури на погребението според изричната воля на покойния папа.  

"С една дума, то минава като на обикновен покойник."

Обикновено папите се погребват в криптата на базиликата "Свети Петър" и повечето са там. Но има ръководители на Католическата църква, които са погребани извън базиликата, дори има папи, погребани извън Рим, тъй като всеки папа има право на избор къде да бъдат положени тленните му останки.

По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна