Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев.
В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора.
Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления – улцерозен колит, наричан още язвен, и болест на Крон. Първото състояние, което засяга само лигавицата на дебелото черво, е по-срещано в Европа и у нас. При болестта на Крон страда цялата хранителна система и пациентът може да достигне състояние на инвалидност.
Хроничните чревни заболявания се получават в отговор на нарушен имунитет и възпаление на клетъчната стена на червото. По думите на д-р Цонев, нарушенията в лигавичната чревна бариера са генетично детерминирани.
Улцерозният колит може да протече в три фази – пик в ранна възраст, ремисия и обостряне над 50-годишна възраст. Ректорагията при човек над 50 години е тревожен симптом, подчертава специалистът.
Каква е съвременната терапия за лечение и трябва ли да бъде спазван хранителен режим за превенция на хроничните чревни заболявания – чуйте в звуковия файл: