Книгата на д-р Дочка Кисьова-Гогова е учебно пособие, предназначено за студентите от четвърти курс на специалността "Плакат и визуална комуникация" в Националната художествена академия. В рамките на текст от 160 страници се резюмира историята, спецификата и функциите на плаката, включително и предплакатни форми.
Предговорът е от проф. д-р Иван Газдов, доктор хонорис кауза. По-конкретно, съдържанието включва две части, свързани съответно с общата история на плаката и с българския плакат. Първата част се състои от осем теми, посветени на плакатното изкуство в света.
Специално внимание авторката обръща на спецификата му, на първите значими представители на европейския плакат, на полската школа, на японските майстори. Важен е и анализът на темите, свързани с отделните му видове и появата на нови форми през последните десетилетия. Става дума за политически и рекламен плакат, билборд, тотал дизайн и мултимедия.
Приносен характер има частта, свързана с историята, характера и еволюцията на плаката в България от първите му прояви до днес. Д-р Кисьова-Гогова анализира развитието му, като проследява творчески проблеми, достижения, форуми на плаката. Анализът изследва еволюцията във времето, като акцентира на последните сто години.
Текстът е ясен, компактен и съдържателен. Подборът на илюстрациите онагледява тезите на авторката.
И така, основни тематични линии в изданието са: историческа, базови характеристики на плаката, представителни плакатни школи, "нови" плакатни форми, зараждане и еволюция на българския плакат. Книгата надхвърля предназначението на учебно пособие и представлява несъмнен интерес не само за студенти, а и за широк кръг читатели – отбелязва рецензентът Саша Лозанова.
А Димитрина Кюркчиева покани авторката д-р Дочка Кисьова да представи книгата в "Артефир".
Чуйте звуковия файл.
Снимка – личен архив и НХА