На 5 май светът отново ще обърне внимание към едно от най-незабележимите, но сериозни заболявания – пулмоналната хипертония. За 13-и пореден път България се присъединява към глобалната инициатива, посветена на повишаването на информираността за това трудно диагностицирано състояние, известно още като "болестта на сините устни". В страната с него живеят около 500 души.
В предаването "Нашият ден" по БНР д-р Любомир Димитров от Националната кардиологична болница коментира състоянието на заболяването и предизвикателствата, свързани с неговото диагностициране и лечение.
"Белодробната хипертония е повишено налягане в белодробната артерия над определени стойности", обясни д-р Димитров. Въпреки че заболяването е сравнително ново за медицинската наука, напредъкът през последните години е значителен. "Първата стигма е, че белодробната хипертония е смъртна присъда или нелечима болест – това вече не е така."
Специалистът подчерта, че все още съществуват много заблуди относно състоянието. "Втората широко разпространена стигма е, че заболяването задължително води до фатален изход – това също не отговаря на истината."
Най-сериозният проблем според д-р Димитров обаче е подценяването на разпространението на болестта. "Най-голямата стигма е, че това е рядко заболяване. Според последните анализи, пулмоналната хипертония по-скоро прилича на айсберг – лекарите виждаме само върха, докато под водата се крие много по-голяма група недиагностицирани пациенти."
Диагностиката на заболяването остава предизвикателство. "За съжаление, все още няма неинвазивен метод за измерване на налягането в белодробната артерия. Ехографията може да повдигне съмнение, но окончателната диагноза се поставя чрез директно измерване с катетър."