В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров.
Повод за тяхното участие е забележителен – неотдавна в едно от най-престижните научни издания в света, списание "Nature", бяха публикувани две статии, отразяващи техни изследвания. Те са осъществени с помощта на изчислителни ресурси, предоставени както от Европейски суперкомпютърни центрове, така и от български институции.
Проф. д.х.н. Георги Вайсилов е професор във Факултета по химия и фармация на Софийския университет "Св. Климент Охридски". В своята кариера той е заемал редица високи академични и административни позиции: изпълнителен директор на Изпълнителна агенция "Програма за образование", президент на Федерацията на Европейските зеолитни асоциации, председател на Хумболтовия съюз в България, председател на Изпълнителния съвет и управител на Фонд "Научни изследвания", член на Изпълнителния съвет на Европейската научна фондация и член-кореспондент на БАН.
Проф. Петко Петков, също от Факултета по химия и фармация, работи в катедрата по органична химия и фармакогнозия. Неговата научна дейност е в областта на квантовохимичното моделиране на структурата и свойствата на различни порести материали. Постигнатите резултати, публикувани в престижни международни издания, отварят възможности за създаване на нови хибридни материали с приложение в съвременните технологии. Той е автор на над 80 научни публикации, с над 2600 независими цитирания и носител на награда за утвърден учен в областта на природните и инженерните наукил
Проф. Християн Александров също преподава във Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Климент Охридски" и е изследовател в Центъра за върхови постижения "Университети за Наука, Информатика и Технологии". В последните години неговите изследвания са съсредоточени върху моделирането на структурата и свойствата на различни материали, особено такива с потенциална каталитична активност.
Съдържанието на публикуваните статии, както и научните открития, представени в тях, бяха във фокуса на разговора на журналистката Василена Мирчева с тримата учени.
Слушайте!