Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с актрисата и съосновател на куклен театър Роза Николова говорим за появата на куклите като натоварени със символика спътници на човечеството в различни региони, за българския опит в това изкуство и за бъдещето пред него в светлината на новите технологии.
Катя Петрова говори за работата си и за възможностите чрез куклите да се разшири диапазонът на емоционално въздействие върху зрителя чрез по-значим спектър от метафизически усещания. Тя разказва и за новия си спектакъл по произведение на Ромен Гари, "Животът пред тебе". Доцент Мирослав Цветанов - Миро, цитира някои наблюдения и изводи от новата си книга – "Анатомия на куклата", и се спира върху различните форми на куклен театър според различните култури в света. Роза Николова припомня създаването на първите форми на куклен театър в България от видни наши интелектуалци още в началото на миналия век. Гостите разсъждават и над етапите в нашето театрално куклено дело според действащата политическа конюнктура и припомнят как куклите са възприемани и като живи политически врагове в някои исторически моменти – например Гестапо в Чехия по време на Втората световна война е било "арестувало" две кукли за вражеска пропаганда.
Известните български познавачи и практици на кукленото дело не очакват западане на своето изкуство, но са обезпокоени не толкова от изкуствения интелект и новите технологии, колкото от евентуално оскъдняване на институционалния и държавен интерес към бъдеща подкрепа на кукления театър у нас.