"България е стабилен член на ЕС и на НАТО. Това успокоява японските инвеститори и компании".
Това заяви пред БНР Н.пр. Хисаши Мичигами, посланик на Япония у нас.
Японският бизнес се завръща в България, отбеляза още той.
Япония не просто мечтае за бъдещето — тя вече го изгражда. С 20 Нобелови лауреати по наука от 2000 г. насам, второ място в света по научна грамотност и влакове, които летят с 603 км/ч, без нито една жертва за 60 години, страната е символ на иновации и сигурност. Всичко започва с една култура, в която критиката е добре дошла — дори към шефа.
През 2025 г. светът обръща поглед към Осака за Експо 2025, което ще се проведе под мотото "Designing Future Society for Our Lives".
То идва 55 години след първото изложение там, което събира 64 милиона посетители, и на което през далечната 1970 г. успешно присъства и български павилион.
Ирина Недева разговаря с посланика преди Негово превъзходителство да отпътува заедно с българския президент за Осака.
"158 страни участват в това световно изложение. Искаме да покажем, че Япония все още е активна и се движи със света, да покажем развита технология и активна икономика, но и дисциплинирано общество. Убеден съм, че хората могат да видят тези страни на японското общество.
Ние искаме България да покаже сегашното си лице. В страната има не само кисело мляко и вино, но и други неща. България стана център за иновации. Искаме българите да покажат своите предимства.
Посещението на българския президент е много важно събитие. Очакваме го с нетърпение. На среща между него и японския премиер ще бъде подписана декларация за стратегическо партньорство между двете страни.
Господин Радев посети японски фирми. Много се радваме, че има интерес към японските инвестиции в България".
Япония се стреми към по-добри отношения с ЕС, включително и с България. В същото време полага усилия да задълбочи сътрудничеството си със САЩ.
Сигурността е много важна тема. Бих казал, че САЩ трябва да положат големи усилия за сигурността в Европа. В същото време бих казал на европейските страни, че сами трябва да се грижат за своя регион.
Сигурността в Европа и сигурността в Азия са тясно свързани.
Има две големи държави - Русия и Китай, които предизвикват някои въпроси. Трябва да мислим тези страни като едно. За тези тях на западния край се намират Украйна и Черно море, на източния край се намират Корея, Япония и Тайванския проток. Едно нещо, което се случва в единия край, може да се случи и в другия край. Това се използва като причина за японската помощ към Украйна. Това, което се случва в Украйна, може да се случи и в Азия.
ЕС, Америка и Япония настояват Китай да не променя сегашното статукво".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
*Превод: Хидеаки Мачида, дипломат и българист