Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тома Белев: Водният сектор е е останал без експерти

Какви стъпки трябва да се предприемат за решаване на проблема с безводието у нас?

МРРБ да направи карта на местата, които имат проблем с водата, настоява съпредседателят на "Зелено движение"

| Интервю
Тома Белев
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Водният сектор е останал без експерти и без специализирани работници. За това предупреди в ефира на БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение". 

Днес в НС ще се проведе поредното заседание на временната парламентарна комисия по проблемите на безводието у нас. Тя беше създадена през декември миналата година и трябваше да работи три месеца, за да получи данни, свързани с бездействието на компетентни органи и да изготви доклад с препоръки за конкретни мерки на ниво законодателна, изпълнителна и местна власт. Комисията обаче продължава да работи, а публични данни за ефекта от дейността й все още няма.

Близо 50 населени места, в които има 40 хиляди жители, в момента се срещат със сериозни проблеми с водата, обясни Белев в предаването "Преди всички". 

"За 10% от населените места няма никакви данни, защото те нямат воден оператор". 

Той коментира случаи в Омуртаг и Сливен, където след като са направени инвестиции в сектора, загубите на вода са се увеличили.

"Ремонти и строителство се извършват от фирми, които нямат капацитет да го правят и няма кой да ги контролира качествено". 

Парламентът трябва да признае правото на достъп до чиста питейна вода за човешко право и да го отрази в съответните документи, посочи Белев една от основните стъпки към решаване на проблема.

"В момента има населени места, които от десетилетия нямат вода. Но не може да видим проблема с недостига на чиста питейна вода – той е скрит на десетки сайтове. Не знам защо МРРБ не може да направи една елементарна карта?! Вторият проблем е, когато получаваш питейна вода, но тя с лошо качество. Има цели области, в които водата просто не се пипа.

Някои общини не могат да се справят с проблема. Там трябва държавата да си влезе в задълженията, за да се осигури вода".

Белев обясни още, че се коментира обединяване в надведомствен орган не само за ВиК сектора, но и за сектора за управление на водите за напояване. Той смята, че това ще бъде загуба на време и енергия.

Временната комисия за безводието ще подготви доклад, но нейната сила не е в изпълнителните действия, обясни експертът. 

"Изпълнителната власт трябва да каже в кое населено място какъв тип са проблемите и какво трябва да се предприеме".  

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна