Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Василев-Зуека: Цял живот съм бил клоун

Васил Василев-Зуека е куклен актьор, който през последните 35 години се превъплъщаваше в герои от над 20 филма, разсмиваше ни от телевизионния екран и ни радваше от театралната сцена.
Цял живот е създавал образи и сега – под испанското слънце, на топло и на брега на морето, в един малък град – прави същото, но с бои. След четири години той се върна в България, за да води шоу, но преди всичко да направи първата си самостоятелна изложба в София.

Събрани под темата "Моят Дон Кихот", картините му разказват за нас, хората, и за живота ни през последните 10 години, през погледа на незабравимия герой на Сервантес. Изложбата беше напълно разпродадена.

Зуека определя себе си като наивен човек, който цял живот е бил клоун. Той е от тази порода артисти, при която границата между актьора и човека е размита, защото винаги е едно и също лице. Дори телевизията не успява да го промени.

Да си клоун е най-трудният образ, който един актьор може да изгради, смята Васил Василев-Зуека.

В един откровен разговор за "Какво се случва" той разказа за живота във и извън България, за занаята, които дава актьорското майсторство за куклен театър и за образите, които остават. 

Срещата с него беше в галерията, където той съвсем искрено и през хумор говори за пътя си и защо именно в Испания открива спокойствието – своето и това на семейството си.

Чуйте Васил Василев-Зуека в звуковия файл.

Снимки: личен архив, Надя Атанасова

По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени