Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак. Там е открито находище на средиземноморското растение лавровиден лавдан - храст с изключително красив и ароматен цвят.
През април миналата година ръководството на ПП "Странджа" внася в екоминистерството предложение и обосновка за обявяването на новата защитена местност в най-големия български природен парк. С него защитените територии в парка му трябва да станат 20.
Документите отлежават на нечие бюро и няма никакви конкретни действия и произнасяне относно специалния статут, за който настояват екозащитниците. Между 20 и 30 квадратни метра е площта, на която е открито уникалното за страната ни находище на лавровиден лавдан – красив храст с дъхав цвят, който достига до два метра височина.
"В цялата страна единствено при нас е открито находище на лавровиден лавдан. Това е много рядко растение, което се среща в Мала Азия. Неговият ареал на разпространение е на стотици километри от нас", обяснява Йоана Филипова - Гюрова от природния парк.
Предложението е новата защитена местност да се нарича Лавданът. Местността е труднодостъпна и за да се достигне, е необходим водач, уточнява тя.
"Трябва да не се допуска паша там, на първо място. Пролетта по време на цъфтежа да не е достъпно за хора, да си късат клончета."
Лавровидният лавдан е храстче, от рода на памуклийката и тамянката, но докато те са тревисти растения ниско долу, лавданът прави храстовидна форма. Среща се и в Испания.
Лавровидният лавдан е открит случайно, по време на лов. Забелязал го служител на държавното горско стопанство Звездец и му направило впечатление, че го вижда за първи път, разказва директорът на природния парк Невен Каравасилев. Когато служителят на Горското им занесъл клонче от растението, се заровили в книги и справочници.
Клонката била дадена за разпознаване на най-добрия ботаник и дендролог в Странджа – инж. Радков. На първи прочит той определил клонката от семейство Маслинови, впоследствие специалист от БАН го разпознал категорично.
Най-вероятно е пренесен с екскременти от птиците, защото "няма кой да го донесе и да го бодне там", пояснява Каравасилев за БНР.
Бездействието на МОСВ е необяснимо, защото няма пречки малката територия, приютила красивия горски храст, да бъде обявена за защитена. Промяната на статута е важна, "за да се положат грижи и да се популяризира", подчертава директорът на парка.
Снимки: ПП "Странджа"