Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Владимиров: България няма единна стратегия за РСМ, която да следваме

| Интервю
Снимка: Борислава Борисова

Българската дипломация по отношение на РСМ има възходи и падения, а сега сме в средно положение. Ключов въпрос е, че България няма единна стратегия в последните 30 години за РСМ и да я следваме, независимо кой управлява, коментира в интервю пред БНР международният политически анализатор Владимир Владимиров.

Според него е важно да знаем, какво да трябва да постигнем и какво скат хората в РСМ, "да намерим баланс, все пак сме роднини и съюзници в НАТО".

"Трябва да отидем на разговори за инфраструктура и икономика, тъй като РСМ, въпреки че се шегуваме, е един от големите търговски партньори на България, над милиард е стокообменът с тях. И да се вземе предвид, когато се правят политически изявления", предупреди анализаторът.

Той посочи, че по-важното в доклада на ЕП, на докладчика австриеца Томас Вайс, е, че тоз документ няма никаква правна тежест. И важна е позицията на Съвета на министрите и на Европейския съвет.

Владимиров отчете като пропуск на МВнР, че докладчикът Вайс има 31 срещи с представители на РСМ и само една с български.

"Новото, различното и интересното е, че за първи път в доклад на ЕП има позиции и заявки като "език" и "идентичност", което не е фокус на този тип доклади. Трябва да има само напредъка и проблемите на РМС. Вайс регистрира сериозно руско влияние и пропаганда", каза Владимиров.

В "12+4" той коментира и продължаващите вече 9 месеца протести в Сърбия. Като слабост на недоволството каза, че е липсата на излъчени лидери, водачи и говорители.

"Притеснително е и да наблюдаваме ветераните от сръбската армия, които охраняват протеста на студентите, тоест на тяхна страна са. Това е знак с повишено внимание. Ако излъчат политическо представителство и ако спечелят изборите, и ще получим Югославия", предупреди Владимиров.

И смята, че е притеснително, че последните дни  исканията на протеста "завиха доста надясно в крайни позиции, като Косово е Сърбия". "Не знам колко помага на протеста да бъде възприет от ЕС и страните в Европа като демократичен и за истинска промяна в Сърбия", каза Владимиров и посочи, че протестът няма подкрепа на лидери на ЕС.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени