Репортаж на Елена Бейкова за предаването ''Хоризонт за вас''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом, което се нарича сектор за кенгуру грижа. То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време пожелаят, и да се подготвят за грижите след изписването им. Стаите, където това вече се случва, са обновени с таланта и труда на десетки доброволци и с подкрепата на бизнеса.
Преди 40 години в една болница в Колумбия се родили голям брой недоносени бебета. Нямало достатъчно кувьози и на лекарите им хрумнало в тази роля да влязат майките. Положили бебетата върху гърдите им, кожа до кожа, като ги покрили със завивки. Ефектът бил впечатляващ, разказва доц. Лилия Вакрилова, която ръководи Отделението по неонатология в Майчин дом.
"Оказва се, че тези бебета виреят по-добре. Имат по-малко нужда от кислород. Изписват се по-рано от болницата. Въобще ползите са изключително много и за майката, тъй като тя продължава да усеща бебето близо до сърцето си, така както то е било през цялата бременност. Оказва се също така, че една от причините бебетата да се чувстват по-добре е, че те чуват сърцето на майката, нейния говор, тоест усещат се така, както са били преди раждането в утробата на майката".
Възможност да бъдат близо до своите рожби имат родителите на бебета с ниско тегло, обгрижвани в Майчин дом. Това са семейства от цялата страна. Сред тях е Елена Александрова от Хасково, майка на 3-месечната Кремена. Момиченцето се ражда преждевременно и тежи едва 800 грама. Днес е малко над 3 килограма.
"Днес е доста по-добре, предстоят някои прегледи" - казва майката на Кремена.
Лекари и акушерки ще учат Елена и други родители как да се грижат за бебето след изписването – какво да направят, ако детето има колики, ако се задави, кога да го захранят. При някои деца са нужни инхалации, които ще се правят вкъщи. Това са умения, които ще са им полезни в домашни условия, обяснява доц. Вакрилова.
Работата в кенгуру сектора ще бъде предизвикателство за акушерките от неонатологията, които са свикнали да обгрижват бебето, а сега ще трябва да се грижат и за родителите, споделя проф. Боряна Слънчева, автор на идеята да се създаде такова пространство в болницата.
"Българските бащи са все по-ангажирани с грижите за новородените", разказва още проф. Слънчева.
"Ако бащата се изолира в грижата за детето, в един момент се разпада това семейство".
Стаите, в които родителите ще могат да бъдат с бебетата денонощно, са прясно боядисани и обзаведени с апаратура, мебели и климатици, с помощта на фирми и на доброволци от екипа на Лазар Радков.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Елена Бейкова.