Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност.
Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има, не само на каква стойност са. По думите ѝ когато тези хора останат без доход, автоматично задлъжняват към няколко финансови институции.
Има хора, на които са им отпуснати двуцифрено число кредити едновременно. Ако този човек изпадне в просрочие, 10 кредита няма да могат да бъдат изплащани, което е риск, обясни тя.
Вземат се кредити както от банки, така и от микрокредитиращи компании – т.нар. бързи кредити. Процентът на необслужваните кредити е един и същ. Това, което се продава, са основно необезпечени потребителски кредити. Ипотечните заеми постоянно растат, но се обслужват, коментира Димитрова.
През 2024 г. се регистрира сериозен ръст в събираемостта, което е белег на подем в икономиката. Наблюдава се обаче и промяна в законодателството във връзка с 10-годишната абсолютна давност. Рано е да се каже какъв процент дългове биха останали несъбрани, посочи Лилия Димитрова.
В 00:01, в основните системи дължимата сума вече ще бъде в евро. Нищо друго няма да се случи, увери тя.
"Еврото няма да промени нищо от гледна точка на стойността на задълженията."
Димитрова напомни и златното правило във финансите за две трети разполагаем доход.
"Ако човекът получава 1500 лева нетна заплата, кредитите му на месец да не надвишават 500 лева като вноски."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.