Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение?
Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов – познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка седмица разглеждат с участниците по един разказ.
Има завръщане на читателите към жанра и все повече автори биват превеждани на български език, казват Попов и Полеганов. Една от авторките, които двамата събеседници препоръчват, е Октавия Бътлър, усетила посоката, в която светът се е запътил днес.
Има голямо разнообразие от (анти)утопични творби, които се занимават с теми като климатичната криза, антикапитализма, антитоталитаризма, тялото и пола. В корена на всичко това е желанието на фантастиката да напипа нашата способност да "въобразяваме различно" – да излезем извън рамките на това, което в момента можем.
В момента либералната утопия се разпада и за активно мислещите пораснали хора това е криза. Новото поколение обаче може би ще приема за нормален един друг свят, размишляват Попов и Полеганов.
Още за разликата между трансхуманизъм и постхуманизъм, за отстъпването на човешкото, осъзнало мястото си и ролята си в света, за научните доказателства и въображаемото бъдеще – чуйте в звуковия файл: