Забраната за внос на преработени продукти от руски петрол от трети за Европейския съюз държави е ключова. Това заяви пред БНР енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров. По думите му тези продукти са "капка в морето" в потреблението на Европа, но са жизненоважни за поддържането на руската икономика. Забраната е част от 18-тия санкционен пакет срещу Москва, наложен й заради войната срещу Украйна.
"Това беше много важна стъпка. Тя ще ограничи значително и вноса на руски петрол за Индия най-вече, но и за Турция. И двете страни се възползваха от това, че имат възможност да внасят по-евтин руски нефт и след това да продават на много по-висока цена.
Китай остава много голям вносител на руски нефт. Има огромен глад за евтини енергийни ресурси и вероятно може да абсорбира част от тези загуби. Въпреки това, на руските компании ще е необходимо да променят веригата на доставките си".
Себестойността на руския нефт ще се понижи, отбеляза още той и добави, че натискът върху сенчестия флот ще се засили.
Най-важното за руската икономика е да може да продължи да обслужва енергийния износ, обясни Владимиров.
"Търговията с ключови за икономиката й стоки, включително торове, минерали, метали, диаманти, злато. Тези стоки не са под санкции. Затова цялостно ефектът върху руската икономика няма да е толкова сериозен".
Енергийният експерт коментира и заканата на Тръмп, че ако до 50 дни няма споразумение между Москва и Киев, Русия и партньорите й ще бъдат ударени със сериозни мита.
"Ако оценяваме сериозността на изказването по реакциите на глобалните пазари, никой не вярва на Тръмп, че реално ще наложи такива вторични санкции. Но това показва воля за налагане на нови мерки, които бяха твърдо отречени при администрацията на Байдън. В Сената вече има воля да се натисне Русия по начин, по който руската икономика да изпадне в сериозен шок.
Кремъл обаче дава ясни индикации, че целите в Украйна не са постигнати, а те са свързани на практика с капитулация на Украйна или с нещо, което е близко до това. Путин не вярва, че Западът ще събере кураж да наложи такива исторически санкции. Смята, че дори да бъдат наложени, ще са с пропуски и изключения.
Русия няма никакво намерение към този момент да спира войната. Направи ли го, режимът в Москва ще трябва да се сблъска с нови икономически реалности. Близо 40% от разходите на бюджета отиват за военната индустрия и за войната в Украйна. Ако бъдат прекъснати, една голяма част от руската икономика ще спре да работи. Това ще доведе до огромна безработица и рецесия. Вече няма фискален буфер, който да помогне".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.