В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION Accelerator.
SCION е инициатива на четирима лидери с богат опит в сферата на рисковия капитал, екологията и иновациите.
"Всеки един от нас има лична мисия да превърне опита си в полезно въздействие най-вече в сферата на устойчивостта на нашата природа към климатичните промени, които са огромно предизвикателство в целия свят", заявява Войнова.
Кофаундърите на SCION са Константина Войнова, основателят на Move.bg Саша Безуханова, Камен Славов, който има богат опит в сферата на публичните финанси, и Мирела Йорданова, експерт в областта на рисковото финансиране и работата със стартъп компании.
Данните от проучване на Move.bg, озаглавено "Зелени решения от България 2024", показват оптимистични тенденции за развитието на зелени иновации. 42% от зелените стартъпи и също толкова процента от зелените научни проекти, както и 26% от зелените граждански иновации съобщават, че развиват иновации на световно ниво.
Зелените новатори обаче срещат редица предизвикателства пред развитието си, показват резултатите от изследването. Едва 20% от зелените стартъпи са подкрепени с привлечен VC капитал (рисков капитал), а само 7% са държавно подпомогнати. По отношение на размера на привлечения външен капитал – 38% от зелените иновативни МСП (малки и средни предприятия) не са привлекли такъв, а едва 12% привличат над 1 милион евро. Над 36% от иновативните МСП-та са във фаза са скейлъпи, но въпреки това над 40% разполагат със средно 3 души служители, което е съществено ограничение за развитие на пълния им потенциал.
При зелените граждански проекти, основен проблем е осигуряването на финансова устойчивост на организацията – посочен от 80% от респондентите. Почти половината от зелените граждански организации (44%) разчитат на финансиране по европейски програми, а едва 25% са успели да привлекат средства от бизнеса.
Що се отнася до научните проекти, главното предизвикателство, пред което са посочили, че се изправят, е липсата на капацитет за осъществяване на научен трансфер (40%). Липсата на интерес от бизнеса за внедряване на иновативни научни проекти (35%) е вторият основен проблем, а като трети с по една четвърт са посочени две предизвикателства – трудностите с финансирането и законовите ограничения.
Войнова коментира: "Установихме, че много голям проблем е това да се свържат тези проекти с икономическата устойчивост – да получат финансиране. Друг голям проблем – това важи за Централна и Източна Европа – е, че инвеститорите нямат достъп до такива компании. Те не са им добре известни, защото се развиват в област, където тези решения носят позитиви в един мало по-дългосрочен план. SCION цели да направи мост между тези два пропуска – от една страна компаниите, които търсят финансиране, от друга страна, инвеститорите, които не разбират същността и работата на тези компании и по-трудно вземат решение да инвестират в тях.
Акселераторската компания цели да подкрепи компанията в разработването на продукти, в начините на финансиране – да научи компаниите и техните основатели как да представят по добре решенията и иновативността си, за да привлекат по-голям интерес.
Акселераторът на SCION ще дава продължаваща подкрепа извън програмата. Предвидили сме финансиране за най-добрите компании, които се включат."
Програмата ще продължи 10 седмици. На 11 септември ще се състои откриващото събитие в София и ще продължи онлайн.
Акселераторът се осъществява с подкрепата на Rezolv Energy. Голямата цел на SCION, по думите на Войнова, е да създаде общност с представители на науката, иновациите, бизнеса, неправителствения сектор, които се занимават с темата за климатичните промени и устойчивостта.
Програмата е отворена за кандидатстване до 7 септември, а проектите се разглеждат по реда на постъпване, уточнява Войнова.
"Искаме да работим заедно с екипите върху решения, които наистина биха имали добра практическа приложимост, за да помогнем в рамките на програмата да се стигне от проект до пазарна реализация", казва Войнова.
Кандидатстването е възможно през сайта на SCION.
На 16 септември ще се състои конференция "Зелени решения от България", в рамките на която Move.bg ще обяви и дискутира резултатите от своето проучване.
Чуйте целия разговор в звуковия файл: