От 4 до 7 юли в Брюксел се проведе поредното издание на „Зелената седмица“ – под това име протича най-голямото за годината събитие, свързано с политиката на ЕС в сферата на опазването на околната среда. „Зелената седмица“ е много повече от просто „конференция“, както е официалното й заглавие – освен всекидневни кръгли маси и дискусии, които вървяха успоредно в три зали и срещите на представители на ЕК с представители на неправителствени организации, бизнеса и медиите, имаше постоянни щандове, представящи реализирани добри практики, проекти (и на национално, и на европейско ниво, които тепърва предстоят, както и идеи, търсещи подкрепа, резултати от проучвания и просто интересни факти. Обединяващата тема тази година беше „По-чист въздух за всеки“.
„Зелената седмица“ бе открита от еврокомисаря за околната среда Янез Поточник. Той подчерта факта, че през 2013-та ЕК ще преразгледа политиката си по отношение на въздуха и ще се фокусира върху начините, по които той да стане по чист. На една от срещите с медиите, Поточник спомена и предстоящата си визита в България, която е свързана най-вече с Дунавската стратегия и където той ще говори по темата за „Прехода на Европейския съюз към ресурсно-ефективна зелена икономика“ – и именно това се дискутираше по време на „Зелената седмица в Брюксел, в контекста на водещата тема за чистотата на въздуха. Алтернативният подход тази година започна още от избора на мястото на провеждане – вместо обичайното (някоя от сградите на Европейската комисия) този път пространството за дебати и обмен на идеи за по-зелено бъдеще беше пренесено в „Яйцето“ – стара фабрика, преди няколко години преобразена в конгресен център, която се вписва в идеята за децентрализацията на събитийността и в столицата на Европа, защото се намира в района на южната гара на града. Още на влизане в нея, погледът на посетителите попада на надпис „Пробвай ме“ – изписан е върху няколко автомобила, промотиращи използването на алтернативни горива.
Ето официалните цифри – над 3000 участници в различните панели и 40 щанда с презентации. Също така – политици, сред които министъра на околната среда на Ирландия Фил Хоган, представители на академичната общност не само от Европа, но и от Канада и Сащ, за да могат най-добрите идеи и постижения да бъдат споделени или съвместно доразвити.
А ето и няколко истории от щандовете на експозицията – на един от три млади дами ви канят да се включите в официално събиране на подписи в подкрепа на гражданска инициатива за нов закон, изискващ съд за всеки, който вреди на околната среда, на следващия можете да спечелите играчка- тракторче или багерче, ако попълните вярно един тест... и тук се появяват наистина интересни цифри. Например – ако през 1900 година един фермер е можел да произвежда достатъчно, за да изхрани 4 човека, то сега същият този фермер би могъл да изхрани 132-ма. И ако това е просто любопитно, ето нещо наистина важно – за последните 20 години вредните емисии, причинявани от тракторите, са намалени с над 90 процента. Впечатляващ резултат! Не във всички сфери на живота и производството обаче е така. Затова и темата тази година е толкова важна – въздухът е около нас - навсякъде, и всичко, което се случва, влияе върху неговата чистота и качество. И непрестанно има какво да бъде направено – на всички нива! Всеки от нас допринася за промените във въздуха и на въздуха. Върху това бе наблегнато на щанда, представящ Европейската седмица на мобилността – инициатива, в която активно участва и нашата страна (и София беше спомената като носител на добра практика) – там се разпространяваха брошури с карета за това какво може да направи един град, какво може да постигне местната власт и какво може да направи всеки от нас! И колкото и да си го повтаряме, и колкото и просто да звучи – до голямата степен чистотата на въздуха в градовете зависи от транспортните ни навици – всяка крачка пеша или километър, изминат с колело, вместо с автомобил, е стъпка към по-чист въздух. А да не забравяме, че за първи път в историята по-голяма част от населението на планетата живее именно в градовете!
Много теми на много нива се обсъждаха по време на „Зелената седмица“ – сред тях имаше ярки акценти като биогоривата и нарастващата употреба на дърва за отопление на домовете в някои държави и какво трябва да бъде направено в това отношение, включително за качеството и сухотата на използвания дървен материал. Германия беше дадена като пример за първата държава в Европа със закон, изискващ специален филтър за печките и камините в домовете. Иначе един от изводите, който се наложи или по-скоро насоката, споменавана от мнозина, бе, че източниците на енергия трябва да са разнообразни и балансирани.
И накрая да добавим факта, че модератор на една от много важните сесии по време на „Зелената седмица“ в Брюксел – тази за „Устойчивите градове“ (тема, която излезе като една от основните след конференцията Рио+20) – беше българката Мария Иванова, професор по глобално управление към Университета на Масачузетс в Бостън.
В ретроспекцията на 2024 г. в студиото на БНР-Радио София се включи и поетът, литературен критик и преподавател Йордан Ефтимов . Той направи уговорката, че е нормално неговия взор да се спре по-скоро върху културните събития и явления от последните 12 месеца. Но от друга страна "културата е неотделима от политиката, от спорта и от другите..
Изпращаме година, в която във вътрешнополитически план българите получихме "повече от същото" . Проведените избори (два пъти през 2024-та) са следствие от 5 предишни. Това коментира пред БНР-Радио София политологът, историк и преводач Явор Сидеров . "Годината не беше розова, но както винаги запазвам надежда и убеждение, че през..
В конфигурацията на 2025 г. отново участва планетата Сатурн, като това ще продължи до 2029 г., когато двойката се смени с тройка за следващото десетилетие. На двойката отговаря планетата Сатурн, като е важно да се знае, че в зависимост от останалите цифри в годината, Сатурн проявява различни аспекти. Като цяло обаче тенденцията е, че това са неспокойни..
Има двама задържани за инцидента на Централната гара в София от тази нощ, при който пожар избухна във вагон и загинаха четирима души, а други двама са в тежко състояние. Прокуратурата обяви, че работи по всички възможни версии. Разследването е под ръководството и надзора на Софийска градска прокуратура (СГП), съобщават от държавното..
Тази година се очакват около 700 хил. пътувания на българи в и извън страната ни. Около 120-130 хил. българи ще посрещнат новата година в чужбина, като се очаква също толкова чужденци да посетят България за празниците. Една голяма част от пътуванията сега по Коледа и Нова година са изкупени още в края на септември. Почти до средата на годината..
В последния ден на 2024 г. Националният политехнически музей кани малки и големи на любопитно пътешествие в света на науката и техниката. Специално за малките и учениците входът ще е свободен. По-възрастните посетители ще имат възможност да споделят с деца и/или внуци спомени от времето, когато Гугъл още не съществува, а в България се произвежда „ЕЛКА..
Пиротехниката и новогодишната заря не само тържественост, за фондация "Четири лапи“ те са се превърнали в символ на тревожност, стрес и паника, каза пред Радио София Деница Славова от отдел "Комуникации“ на организацията. Според изкуствения интелект към 2040 г. шумът от пиротехниката ще изчезне напълно в България, а мисията на "Четири лапи“ е да..