Необичайните за месец декември и януари високи температури спомагат за увеличаването на популацията на плъхове в София, предупреждават експерти.
Наличието на подходящи убежища, както и обилна храна, създават благоприятна среда за тяхното размножаване. За една година женската може да роди над 50 малки.
„Тяхната численост може да се увеличи многократно, ако бъдат оставени на спокойствие да съжителстват с хората. Борбата с тях е успешна, ако е постоянна и се води целогодишно.” Това обясни Цезарина Илиева, главен експерт в Столичната регионална здравна инспекция.
Тя съветва гражданите да замрежват прозорците и да замазват пролуки около тръбите, защото това са тунелите и местата, през които гризачите преминават от едно място на друго. „Най вече бих ги посъветвала да се обърнат към професионалистите, специализираните фирми които са регистрирани към Министерство на здравеопазването“, добави експертът.
През пролетта експертите на Регионалната здравна инспекция ще започнат масови обработки против гризачи в пространството на НДК, съобщи Цезарина Илиева. Тя подчерта обаче, че проблеми създават жилищните сгради в съседство, които не се контролират. „В тях не се извършват тези мероприятия и се получава мигриране на гризачите от едно място на друго. Администрациите, в случая и Столичната община, нямат физическия и финансов контрол върху частната собственост“, каза главният експерт в Столичната регионална здравна инспекция.
Тя предупреди и че в резултат на необикновено високите температури, на които се радваме в момента и принципно цялата тази зима, вече са се показали и първите кърлежи. „За първи път ми се случва през месец януари в София да имаме открити активни кърлежи. Това има своето обяснение, най-вече нехарактерно високите температури в първите дни на месец декември, които наподобяваха пролетните условия за тяхното развитие и съответно са довели до активизиране или така да се каже „заблуждение“ на кърлежите“, обясни тя.
Чуйте цялото интервю.В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...