Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Павлов: Левски е сред големите политически фигури на XIX век

Имал е демократични убеждения, бил е и творческа натура, допълва историкът

Проф. Пламен Павлов
Снимка: БГНЕС

Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя.

Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски.

В тази са отразени редица важни и спорни въпроси, свързани с националния ни герой, включително относно рождената му година; събитията около залавянето му и евентуалното предателство; дейността му в Македония; връзките му с бесарабските българи.

Най-важна тема в книгата обаче е огромната роля, която делата и идеите на Апостола имат за националноосвободителните борби на българския народ, за подготовката на Априлското въстание, а също и за продължите и след Освобождението борби за национално обединение.

"От 20-25 години в учебниците са правилните дати, но най-важното е да помним това, което Васил Левски е сторил за нашата нация и най-вече неговите отправни за бъдещето", изтъкна пред БНР-Радио София проф. Павлов.

По думите на историка, крайно време е да оставим в миналото погрешната клевета по отношение на поп Кръстьо Никифоров. Той е бил критик на Левски, бил е несъгласен по някои въпроси, но не го е предал на турците.

"По мое мнение предателство няма, а злощастно стечение на обстоятелствата", каза още проф. Павлов.

Турските властите сравнително късно разкриват организацията, тя оцелява благодарение на конспирацията, въведена от Левски и неговите съратници. Дори чужди консули, които имали своя агентура късно научили за Апостола и неговата активност.

"Безспорно Левски и дейността му имат световни измерения. Това още през 1967 г. беше констатирано от британската историчка Мерсия Макдермот, която го представи пред световната публика. Ние не сме направили достатъчно той да бъде приет като една от големите политически фигури на XIX век, като човек с желязна воля, демократични убеждения и много съратници. Разсъждавал е стратегически, като офицер. Имал е публицистичен талант, рисувал е, бил е и творческа натура."

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Истинските фенове на истинските отбори

С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..

публикувано на 12.04.25 в 11:41

Градински Великден

"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..

публикувано на 12.04.25 в 11:22

100 души с жени и деца и 4 оръдия

Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..

публикувано на 12.04.25 в 11:10
С д-р Витан Витанов

Първата помощ е следване на протоколи

Академия за първа помощ или как да оказваме първа помощ? С нас по темата е д-р Витан Витанов: "Курсовете са в различни направления. Спираме се на всички техники за сърдечен масаж, кръвоспиране, задавяне. Има и надграждане, вкл. само за родители. За всеки по нещо. Ние сме единствената организация, одобрена от М-во на образованието. Обучили сме над..

публикувано на 12.04.25 в 10:57

"Форум", 11.04.25: Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни мнозинства

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..

публикувано на 11.04.25 в 19:12