Конят е съпътствал човека от древни времена. Служил му е като помощник в селско-стопанската работа, като транспортно средство за преминаване на големи разстояния. Днес силата, подвижността, грациозността и бързината на коня са довели до голяма степен в използването му за спорт или лично удоволствие.
Според Карл Юнг, образът на коня е страната на човека, която е свързана с интуицията. Това обяснява и факта, че много легенди са свързвани с ясновидки способности у коня.
Необикновените създания, пресъздадени, чрез конете - в представата на много народи, конят бил свързван със Слънцето и Бога, който се движи с колесница водена от коне.
Най-известният митичен кон е Пегас. Името му идва от легендата, която разказва, че когато конят Пегас тропнел с копито, бликала вода. Не по-малко интересни са и историите, разказващи за летящи коне, коне-хора или коне с рог.
Така например за Еднорога се смята, че е митично създание идващо от Изтока. Той бива представян като прекрасно бяло създание, грандиозно и с лечебна сила в рога. Поверието разказва, за еднорога, който лекувал и церял болни и хора, дори след смъртта. Интересни са и приказките за Кентавър. Те били полу-богове, полу-хора. Смятани за мъдри и добри и не случайно в много от легендите се явяват като учители.
Като завършек на кратката, но будеща интерес история на коня, нека не забравяме и Троянският кон, който се прочул по целия свят. Троянците се подали на свещеното животно и го въвели зад огромните порти на двореца си, а така гърците ги покорили.
В студиото на "Джинджифил" гостува главният редактор на вестник "Езда" Екатерина Дончева, за да разкаже с подробности за тези величествени създания. Всичко за конете, как се развъждат, какви породи, къде може да яздим? Чуйте!
Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..
Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..