Точно днес, когато ставя ясна новата Червена книга на застрашените видове у нас, ние ви разказваме историята на един уникален лешояд, включен в Червения списък на птиците в Европа, който пък беше официално представен по време на Зелената седмица в Брюксел.
Вярвам, че всички ние сме любопитни и че опазването на природата и на биоразнообразието навсякъде по света е важно за цялостния баланс в природата.
И всяка крачка е малка победа, всеки застрашен животински вид или птица, пред които се открива възможността за "нов живот", благодарение на усилията на малка (или голяма) група хора - всичко това помага за подреждането на големия "пъзел", за който всички сме отговорни. Затова сега ще се пренесем в Испания и ще ви срещнем с една млада дама, която от години работи в сферата на опазването на околната среда, и по-конкретно - на една птица, която е уникална в много отношения.
Чуйте историята за това, което ние - хората,можем да направим за птиците и как с години един испански фонд за опазване на застрашени птици следи живота на този лешояд и с търпение, на което можем да се научим и ние, помага за увеличаване на неговата популация.
На този фон с гордост ще припомним, че един български проект - за спасяването на царския орел - беше отличен при раздаването нa последните награди "Лайф" в Брюксел.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..