И тъй като са от поколението, което от самото си раждане слуша как се говори за демокрация, те искат да видят демокрацията в действие.
В нашето Радиокафе гостува един от основните "виновници" за съществуването на въпросната онлайн платформа, която дава възможност на всички да предлагат промени в конституцията, да получат разяснения от юристи и двигател на новото движение - Стефан Марков.
С него говорим за онези 52 % от българите, които са неизменна част от "онлайн живота" и са повече от онези, които обикновено отиват до урните да гласуват; коментираме съдебната реформа и протестите за и против, и най-вече онази "част" от тях, която съвсем не е наясно защо е там и какво всъщност иска ("Не е лошо, когато някой изпраща контрапротестиращи, да ги инструктира не само къде да отидат, а и защо са там. Трябва да следим с интерес дали тази група хора, които получават добра безплатна реклама от медиите, отразяващи, меко казано, обидния за гражданското общество контрапротест, няма да прерасне в партия и да участва в предстоящите местни избори."). Разсъждаваме за случващото се в момента пред и в парламента и за онова така търсено мнозинство и важността на неговата численост и състав, както и колко е важно да бъдеш информиран; за (ненавременните) претенции на ДПС и за бъдещето пред младите (в широкия европейски смисъл на тази дума), които искат да прилагат демокрацията на практика.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..