Нов фестивал се появява на музикалната карта на България. Той се нарича Месембрия Орфика и се открива тази вечер в Несебър. Негов артистичен директор е цигуларят Марио Хосен. Според него атмосферата в старинния морски град е несравнима и музиката ще се впише съвсем естествено в усещането на история, което се носи във въздуха.
Първите два концерта (в петък и събота) са посветени на камерната музика. Днес е "славянска вечер" с клавирния квинтет опус 81 от Антонин Дворжак и Гранд секстет от Глинка. Двама големи композитори, знакови за чешката и руската музика и звездна плеяда музиканти, които ще излязат на сцената - Милена Моллова, Марио Хосен, известният румънски виолончелист Антон Никулеску ( който е билсолист-виолончелист на „Театро ла Скала” в Милано, „Театро Комунале” във Флоренция и „Театро В. Белини” в Катания, много активно концертира из цяла Европа, има фондация за подпомагане на млади таланти), свири на прекрасен инструмент - „Пиетро Гуарниери - Мантуа 1709”), Марина Хинова, Красимир Щерев.
Утре, на 19 септември е гала-вечерта на камерната музика с шедьоври на Моцарт, Малер и Шуман. Тук ще добавим имената на виолиста Волфганг Клос, който е бил солист-виолист в Tonhalle-Orchester, Цюрих и във Виенския симфоничен оркестър, а от 1989 е щатен професор по виола във Виенския музикален университет; награден с Великия почетен орден за служба към Република Австрия, и виолончелиста Щефан Кропфич (част от Jess-Triо-Wien и успоредно с това концертира активно като солист в почти всички музикални световни центрове).
Финалната вечер в неделя е вече с оркестър - Камерата Орфика, а програмата е истинско пиршество - като се започне от едно от крависите дивертименти на Моцарт, и се премине през "Le Grand Tango" на Астор Пиацола със солист | Итка Хоспрова и Годишните времена на Антонио Вивалди - това е музиката,,която ще се носи на открития амфитеатър сред историческите руини на Несебър.
Повече подробности може да научите от разговора на Лили Големинова с Марио Хосен.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..