Обществено гласуване, което се проведе до 23 декември, определи три варианта за името на новия руски космически кораб, който се разработва от Ракетно космическата корпорация „Енергия". Най-много гласове получиха наименованията „Гагарин“, „Вектор“ и „Федерация“. В допитването за името на кораба са участвали около 35 хиляди души, като най-активни са били младите хора, а на териториален принцип най-много участници във вота има от Москва и Санкт Петербург, както и сред жителите на Далечния Изток на Русия.
В рамките на конкурса, който започна през август и беше организиран от РКК “Енергия“ с участието на „Роскосмос“ и Обединената ракетно космическа корпорация , бяха получени около 6 хиляди различни предложения за наименованието.
Сред тях, във финалния етап на допитването, „Гагарин“ получи най-много гласове, като 10 389 руски граждани подкрепиха предложението новият проект да носи името на първия космонавт Юрий Гагарин.
Победителят в конкурса ще бъде определен от жури с председател директора на „Роскосмос“ Игор Комаров и ще бъде обявен в средата на януари догодина. На 15 януари ще бъде обявен и победителят сред гласувалите, който ще получи като награда пътуване до космодрума „Байконур“ през пролетта, където ще стане свидетел на изстрелването на кораба „Союз“ за поредната мисия до Международната космическа станция.
Повече за новоразработвания космическият кораб, който в перспектива може да излети до Луната, може да научите от звуковия файл.
Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..
Ангел Джоргов, Кмет на Самоков за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е много красив семеен курорт. За Боровец продължаваме с безплатни карти за записаните деца в ски и..
Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови младите хора да изследват потенциала си и да се развиват чрез иновации, въображение и творческа мисъл, да..
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..
С урбаниста Здравко Петров говорим за улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните. На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..
Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк. Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..
Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..