В настоящия му вид проектът на Закон за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество, каквото е пълното наименование на документа, предвижда кръгът на лицата, заемащи висши публични постове, които подаваха декларации за имуществото си сега, да бъде разширен с висшите офицери от армията. Предвидено е и отнемане на имущество на стойност над 120 хил. лв., чийто произход не може да бъде установен. С новия закон ще бъде създаден единен антикорупционен орган - Национално бюро за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Той ще обедини четири органа - Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) и звеното в Сметната палата, което приема и проверява имуществените декларации. Подлежащите на проверка политици, висши магистрати и висши офицери вече ще подават една декларация - пред новото бюро. Ще се проверяват и лицата, имащи правомощия по разходване на публични средства. Бюрото ще се ръководи от директор и четирима заместник-директори, избирани от Народното събрание. Служителите ще му минават тестове за почтеност, включително и проверки с полиграф. Новото звено ще може да иска от съда разкриване на банкова, застрахователна и данъчна тайна, ще има достъп до базата данни на Централния кредитен регистър. В новите текстове прави впечатление опитът за изчистване на спорните моменти - коментираха от АБВ.
АБВ ще продължи да настоява ръководството на новия антикорупционен орган да се избира с 2/3 мнозинство, а не с обикновена парламентарна подкрепа. На въпрос дали новият закон дава гаранции, че няма да се създаде поредния орган без ефективни резултатите от работата им, заместник-председателят на АБВ Румен Петков отговори, че и досега от АБВ не са видели анализ за работата на вече действащите антикорупуционни звена.
На темата по-подробно се спира Красимир Мартинов.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..