Съществуват три хипотези, които търсят причини за значителното нарастване на алергиите. Според първата - нареченна "генна хипотеза", алергията се унаследява. На второ място като причина се посочва замърсяването на въздуха, а трета е хигиенната хипотеза. Според нея подобрените условия на живот в икономически развитите страни водят до промяна в баланса на имунните клетки, отговарящи за защитата на организма. Известно влияние върху алергичната нагласа има и тютюнопушенето. То влошава протичането на бронхиалната астма и намалява ефекта на прилаганите инхалатори. Неовладените алергични реакции прерастват именно в астма - казва проф. Васил Димитров, председател на Българското дружество по алергология.
Ако през 1900-а година страдащите от алергичен ринит са били едва 0,1 % от населението по света, то сега засегнати са 25 на сто от него. Т.е. 250 пъти е нараснал броя на болните от най-разпространената форма на алергия. Или казано по друг начин - от алергичен ринит са засегнати 500 милиона души в света. Оказва се, че в обкръжаващата ни среда не съществува нещо, което да не е алерген. Въпросът е на предразположеност на организма. Най-добрият начин за справяне с алергията е специфичната имунотерапия, при която в продължение на четири до пет години, чрез инжектиране или орално, в организма по определена схема се вкарват алергени. България разполага с най-добрите препарати за лекуване на алергия - това заяви при старта на националната кампания за борба с това хронично заболяване акад. Богдан Петрунов от Националния център по заразни и паразитни болести.
Тези и други факти за алергиите и астмата ще могат да научат участниците в Националната кампания за запознаване с проблема "алергия", нейната превенция и контрола, която стартира от София и на този етап ще обхване още седем български града. Целта е възможно повече пациенти, както и техните лекари, да бъдат запознати със същността на тези хронични заболявания и начините за тяхното овладяване.
Чуйте повече от репортажа на Красимир Мартинов.
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..