Съществуват три хипотези, които търсят причини за значителното нарастване на алергиите. Според първата - нареченна "генна хипотеза", алергията се унаследява. На второ място като причина се посочва замърсяването на въздуха, а трета е хигиенната хипотеза. Според нея подобрените условия на живот в икономически развитите страни водят до промяна в баланса на имунните клетки, отговарящи за защитата на организма. Известно влияние върху алергичната нагласа има и тютюнопушенето. То влошава протичането на бронхиалната астма и намалява ефекта на прилаганите инхалатори. Неовладените алергични реакции прерастват именно в астма - казва проф. Васил Димитров, председател на Българското дружество по алергология.
Ако през 1900-а година страдащите от алергичен ринит са били едва 0,1 % от населението по света, то сега засегнати са 25 на сто от него. Т.е. 250 пъти е нараснал броя на болните от най-разпространената форма на алергия. Или казано по друг начин - от алергичен ринит са засегнати 500 милиона души в света. Оказва се, че в обкръжаващата ни среда не съществува нещо, което да не е алерген. Въпросът е на предразположеност на организма. Най-добрият начин за справяне с алергията е специфичната имунотерапия, при която в продължение на четири до пет години, чрез инжектиране или орално, в организма по определена схема се вкарват алергени. България разполага с най-добрите препарати за лекуване на алергия - това заяви при старта на националната кампания за борба с това хронично заболяване акад. Богдан Петрунов от Националния център по заразни и паразитни болести.
Тези и други факти за алергиите и астмата ще могат да научат участниците в Националната кампания за запознаване с проблема "алергия", нейната превенция и контрола, която стартира от София и на този етап ще обхване още седем български града. Целта е възможно повече пациенти, както и техните лекари, да бъдат запознати със същността на тези хронични заболявания и начините за тяхното овладяване.
Чуйте повече от репортажа на Красимир Мартинов.
Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..
В края на април “Ливърпул” стана шампион на Англия за 20-и път в историята си. Това стана възможно след като отборът надделя с 5:1 над "Тотнъм". Пред Радио София привърженикът и служител на футболен клуб “Ливърпул” - Марио Джунински сподели радостта си от победата. "Все още се възстановяваме от празненствата след като станахме официално..
Музикалното дуо Павлина Радионова - пиано, и Диана Станчева - цигулка, ще изпълнят на 16 април в камерна зала „България“ сонати за пиано и цигулка от Моцарт, Вила Лобос, Турина и Гершуин. Двете дами свирят заедно от 2019 г. и от тогава гледат всяка година да имат различни участия. Миналата година са имали концерт в зала “България”, отново част от..
Концерт от инициативата на Българската академия на науките и Националната музикална академия “Мusicorium via - Две академии, една сцена“ ще се проведе тази вечер от 18.00 часа в зала „Проф. Марин Дринов“. Концертът е под наслов “Пролетна разходка“ и включва изпълнения от барока до музиката на XX век на студентите на доц. д-р Мариана Пенчева.В..
Актьорът Петър Петров -Перо бе гост в предаването “Добър вечер, София“, за да разкаже за иновативен уършоп свързан с актьорската професия, чрез който ще бъдат дадени насоки, важни не само за завършващите и наскоро завършилите в тази сфера, но и за всеки един, който е решил в бъдеще да започне да учи и да се посвети на актьорската професия...
Район “Нови Искър” се очертава като един от привлекателните и най-бързо развиващи се райони в столицата. “Интересът на млади семейства, които предпочитат нашия район за установяване и за отглеждане на деца е наистина голям. През месец февруари открихме нова детска градина в с. Мировяне с 4 групи, в която в момента има около 50 деца. От септември..
След последното класиране от началото на месец май, в София официално приетите деца са 11 500 деца, от тях 5163 са приети в яслени групи, а 6295 от 3 до 6-годишна възраст са приети в детските градини. Проблем обаче остава фактът, че са кандидатствали общо около 23 600 деца, от които 9700 са останали извън системата. “Това, което предстои на приетите..