Съществуват три хипотези, които търсят причини за значителното нарастване на алергиите. Според първата - нареченна "генна хипотеза", алергията се унаследява. На второ място като причина се посочва замърсяването на въздуха, а трета е хигиенната хипотеза. Според нея подобрените условия на живот в икономически развитите страни водят до промяна в баланса на имунните клетки, отговарящи за защитата на организма. Известно влияние върху алергичната нагласа има и тютюнопушенето. То влошава протичането на бронхиалната астма и намалява ефекта на прилаганите инхалатори. Неовладените алергични реакции прерастват именно в астма - казва проф. Васил Димитров, председател на Българското дружество по алергология.
Ако през 1900-а година страдащите от алергичен ринит са били едва 0,1 % от населението по света, то сега засегнати са 25 на сто от него. Т.е. 250 пъти е нараснал броя на болните от най-разпространената форма на алергия. Или казано по друг начин - от алергичен ринит са засегнати 500 милиона души в света. Оказва се, че в обкръжаващата ни среда не съществува нещо, което да не е алерген. Въпросът е на предразположеност на организма. Най-добрият начин за справяне с алергията е специфичната имунотерапия, при която в продължение на четири до пет години, чрез инжектиране или орално, в организма по определена схема се вкарват алергени. България разполага с най-добрите препарати за лекуване на алергия - това заяви при старта на националната кампания за борба с това хронично заболяване акад. Богдан Петрунов от Националния център по заразни и паразитни болести.
Тези и други факти за алергиите и астмата ще могат да научат участниците в Националната кампания за запознаване с проблема "алергия", нейната превенция и контрола, която стартира от София и на този етап ще обхване още седем български града. Целта е възможно повече пациенти, както и техните лекари, да бъдат запознати със същността на тези хронични заболявания и начините за тяхното овладяване.
Чуйте повече от репортажа на Красимир Мартинов.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..