Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на града Николай Димитров в откритото студио на Радио София

Несебър е перлата в короната на националното ни самочуствие

Общината се грижи сама за чистотата, от този сезон градът се мие и чисти денонощно, строи се нов културен дом

При гостуването ни в Несебър в специалното ни студио, разположено пред Старата митрополия в Стария град, дойде и кмета на общината Николай Димитров и започна именно с факта, че "в този момент сме разположения върху няколко пласта време".
Да управляваш град като Несебър, който е част от културното наследство на ЮНЕСКО, не е лесно, защото се смесват изискванията на миналото и на настоящето, да не говорим за бъдещето. Хем трябва да се реагира на променящия се свят, хем Несебър трябва да си остане така романтично и исторически обусловено красив.
Николай Димитров е роден тук през 1965 г. и целия му живот (без студентските години в Бургас и Чехия) е протекъл тук. Казва, че познава всички жители на старата част - "ами 1500 човека, знаем се", и наистина много от по-възрастните го спират и се обръщат към него с Николайчо...
Няколко пъти в разговора ни набляга на факта, че е постигната добра комуникация с хората и че решения се взимат, след като жителите на града се убедят, че те са правилни. Такава е историята с боклука, или по-точно с изнасянето на контейнерите за смет извън обсега на стария град. Постепенно местните жители се съгласяват с неудобството да отнасят боклука си там, но виждат колко по-добре изглежда стария град без контейнери, а само с малки (но начесто) кошчета. Общината сама се грижи за чистотата, няма наета външна фирма и откакто е така - Несебър е по-чист. От тази година градът се мие и чисти денонощно. Чадърите на заведенията в старата част са само бели - това е друга малка победа за Николай Димитров, няма вече "рекламна шарения", щорите и капаците на старите къщи са само в кафяво, спазват се и указанията за това, което се излага по улиците.
Да кажем още нещо хубаво - в Несебър продължават да изплащат по 2000 лева на всяко дете, родено на територията на града. И искат да се превърнат във фестивал град. Николай Димитров е убеден, че културните събития и фестивали могат да спомогнат за удължаването на сезона и иска в това отношение да вземе добър пример от Виена, където преди време със съпругата си правят представяне на българския мед и "показват" живи пчели, които силно впечатляват виенчани. Сега кметът с две ръце подкрепя новия фестивал на класическата музика "Месембрия Орфика", който събира една многонационална публика в продължение на три вечери. И ни напомня, че в Несебър има 38 000 имота, собственост на руснаци (от които 2000 живеят целогодишно в града) - което си е една много културна и "научена" публика. Чуйте разговора ни с Николай Димитров - за всичко споменато, но и за туристическия сезон и новостите в него, както и за новия голям проект, който се строи в новата част - голям културен дом, с нова зала и какво ли още не. А на хоризонта се задава и Летен театър...


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски университет

В район "Слатина" създадоха филм срещу наркотичната зависимост

На 20 февруари в СУ “Св. Климент Охридски“ ще бъде премиерата на филма „Дрога. В капана на зависимостта“. Филмът е създаден по инициатива на местната комисия за Борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни към СО - район “Слатина“ и е част от дългосрочната ангажираност към превенцията и подкрепата на уязвимите групи, децата и..

публикувано на 19.02.25 в 11:45
Ангел Буров - катедра

Изключително фрагментирана е пътната инфраструктура в София

Пътна инфраструктура е съвкупността от всички елементи и съоръжения, които формират пътната мрежа, и които осигуряват възможност за придвижване на моторни превозни средства, велосипеди и пешеходци. “Пътните платна, поне в по-основните улици и булеварди, са относително на средно ниво поддържани, колкото и бюджетните средства осигуряват необходимия..

публикувано на 19.02.25 в 10:24
Летище София

С официална церемония Летище София приема новото си име "Васил Левски"

Летище София ще приеме новото си име "Васил Левски" на официална церемония. Събитието ще се проведе на 19 февруари 2025 г. от 9.00 ч. пред Терминал 2 на софийското летище. Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов ще участва в церемонията. Поканени за участие са представители на президентската институция, Народно събрание,..

публикувано на 19.02.25 в 08:34

Продължават военните ритуали за годишнината от гибелта на Васил Левски

На 19 февруари ще продължат военните ритуали за отбелязването на годишнината от гибелта на Васил Левски. В София Националната гвардейска част ще постави почетни часови пред паметника на Апостола на свободата през целия ден, а от 18.00 ч ще проведе възпоменателна церемония. От 11.00 ч на ритуала пред паметника в кв. „Горубляне“ ще участва..

публикувано на 19.02.25 в 08:13

Валежите от сняг спират, но остава студено

През днешния ден валежите от сняг в североизточните райони ще започнат да спират, но в Югоизточна България все още на много места ще продължи да вали сняг, в крайните югоизточни райони – дъжд и сняг. В източната част от страната ще продължи да духа умерен и временно силен вятър от север-североизток, съобщават от Националния институт по метеорология и..

публикувано на 19.02.25 в 07:20

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24