През 2016 година се очакват над 1 300 сигнала на потребители в Европейския потребителски център. През миналата година жалбите са били около 1 000, а през 2008 година - само 80. Това не винаги означава, че търговците не спазват правилата, а че потребителите търсят правата си, коментира в "Радиоприемница" Игнат Арсенов - директор на центъра.
Най-честите съвети, които дават на потребители от ЕПЦ в София са свързани с пътуване, тъй като се ползват услугите на чужди търговци. Типични примери са закъснели полети или изгубен багаж. Друг проблем, с които потребители се обръщат към ЕПЦ е прекратяване на онлайн договори при пазаруване. Средата на пазаруване в интернет се подобрява, тъй като има практика към потребителска култура, анализира Игнат Арсенов - директор на Европейския потребителски център в София.
Мониторингът на онлайн търговията, който прави Комисията за защита на потребителите отчита, че се използват заблуждаващи стратегии. Дни преди намаленията, търговците вдигат изкуствено цената на дадена стока. Надеждността на търговеца в интернет е възможността за контакт, съпътстващите разходи, правила за връщане на стоката - тези съвети даде в "Радиоприемница" Димитър Маргаритов - председател на КЗП.
В навечерието на декемврийските празници, КЗП проверява временните търговски обекти. В момента върви превантивна кампания за готовността на хотелите, заведенията и ски зоните за зимния сезон. Следи се за коректна информация в менютата, категоризация на хотелите и унифицирана информация за степента на сложност на ски пистите.
През последните години в КЗП са постъпили над 20 хиляди жалби и сигнала от потребители, което означава, че не се подминават случаите на нелоялни търговски практики. Най-много /35%/ са сигналите в областта на телекомуникациите, рекламации на битова техника /25 %/, срещу електро и ВиК оператори и топлофикационните дружества /15 на сто/.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..