Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Центъра за безопасен интернет констатират:

Онлайн тормозът се упражнява и между самите деца. После пренасят това отношение в живота

Снимка: Луиза Лазарова
Деца, учители и родители отбелязаха Международния ден за безопасен интернет в детския научен център „Музейко“. На срещата бяха представени опасностите, с които могат да се сблъскат децата ни онлайн и възможностите да се справим с рисковата виртуална среда. Разгледани бяха и основни резултати от национално представително изследване от 2016 г., проведено сред български деца на възраст 9-17 години.
По-късно бяха връчени награди по проекта „Кибер скаут“, който ангажира деца доброволци да помагат на други, по-малки деца, да сърфират безопасно в мрежата.
Центърът за безопасен интернет стартира училищната кампания „От теб з@виси“, която застава срещу речта на омразата онлайн. Чрез интернет платформа, кампанията представя пред децата света на кибер омразата и им дава възможност да предложат решения за справяне с този проблем.

Координаторът на Центъра за безопасен интернет Георги Апостолов коментира:
Това, с което най-много деца се сблъскват, са агресивно-обидните отношения помежду си, така нареченият онлайн тормоз. 38% от децата казват, че са били обиждани и унизявани от техни връстници в мрежата, което е с почти 10% повече от 2010 година. Има фалшиви профили, разпространяване на клевети. Децата започват да възприемат това за нормално онлайн, а след това пренасят този език и отношение в реалния живот. Неслучайно наблюдаваме нарастване на агресията и във физическия, невиртуалния свят.

Превенцията включва обучение, което трябва да започне в семейството. Родителите трябва да са и дигитални родители.

Опасност също представляват възрастните потребители с фалшиви профили, които търсят контакт с деца в интернет, за да получат от тях материали, с цел сексуална злоупотреба.

Апостолов изтъкна също, че българските деца влизат в мрежата с 3 години по-рано, отколкото преди 6 години, а родителите ги оставят без надзор пред компютъра на по-ранна възраст. За да предпазят децата си, родителите трябва да бъдат "дигитални" и да разговарят с децата си за виртуалния свят и опасностите, които той крие. Училището също играе важна роля във формирането на детското поведение в мрежата.

Чуйте повече в репортажа на Луиза Лазарова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Отбелязваме Световния ден за безопасен интернет

Едва 50 на сто от българите са наясно как да използват по-безопасно и по-отговорно интернет технологиите, сочат данни от анализ на Евростат  по повод днешния 7 февруари - Световен ден за безопасен интернет. Анализът събира и отчита данни за изминалата..

публикувано на 07.02.17 в 10:28

Още съвети за безопасен интернет

Рисковете в интернет са доста – разясни в ефира на Радио София Константин Михайлов – старши програмист в българска софтуерна компания, - като се започне с вашата анонимност и се стигне до онлайн разплащането, включително и фалшивите мейли, които..

публикувано на 07.02.17 в 16:29
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%,..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората”..

публикувано на 05.02.25 в 14:05