Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слушатели алармират за манипулация в полза на кмета на село Стефан Караджа при продажба на сграда

Кметът Асан Мустафа твърди, че обвиненията са напълно безпочвени

Снимка: Анжела Каменова
Жители на село Стефан Караджа в силистренската община Главиница подадоха сигнал до Националното радио, че процедурата за продажба на битова сграда в центъра на селото е грубо манипулирана от длъжностни лица в полза на селския кмет.

В края на миналата година Общинският съвет в Главиница гласува решение за продажбата на едноетажна масивна сграда с площ от 110 кв. м. в центъра на село Стефан Караджа. Продажбата трябва да се осъществи чрез публичен търг с явно наддаване, насрочен за 9 септември 2016 г. Закупилите тръжни книжа са двама - Садкъ Хасан от същото село и Гюлхаят Ахмед - съпругата на кмета Асан Мустафа. В деня на търга обаче жената заявява, че се оттегля от участие, а след няколко часово суетене комисията обявява, че прекратява търга, разказва вторият участник Садкъ Хасан.

Излязохме навън, изчакахме. То стана 3 часа без нещо. Ние се осъмнихме, че нещо ще стане. Накрая – в 3 и нещо ни съобщиха, че се спира търгът, а причината – никой не знае, че съществува търг.

Кметът Асан Мустафа е прибегнал до манипулация, събрал категоричен е Садкъ Хасан. Накарал е няколко души от селото да оспорят търга, а техните подписите станали формален повод за прекратяване на процедурата:

Кметът събирал подписи от хора, които нямат представа. Те всъщност са били работници към съвета. Хората не знаят за какво се подписват.

Съмнения относно законността на процедурата изразява и Пламен Петков – бивш наемател на въпросната сграда. И той искал да участва в търга, но не бил допуснат, защото имал задължения към общината:

2015 година се знаеше това нещо, предварително се знаеше, че тази сграда ще бъде на кмета. Аз се отказах. То няма смисъл да се спори с такива хора.

Садкъ Хасан обжалва прекратяването на тръжната процедура в Административния съд. Ден преди съдебното решение обаче общината насрочва втори търг. На него, освен Садкъ Хасан, се явява Венцислав Филчев, както и Гюлхаят Ахмед и Мюжгян Мустафа – жената и дъщерята на кмета на селото Асан Мустафа. И за да е парадоксът пълен – самият кмет е член на комисията, която провежда търга, а самата процедура - истински фарс, разказват двамата участници извън кметското семейство. Юристката се е правила на глуха за думите на останалите кандидати, освен за тези на кметското семейство:

Майката мълчи, а дъщерята казва „аз давам 9 хиляди лева“ и търгът приключи. Гюлхаят спечели.

Междувременно излиза решението на съда за прекратения първи търг. Според магистратите тръжната процедура е опорочена, а прекратяването на търга е незаконно. Предмет на съдебен спор е и вторият търг. Според юристи участието на кмета Асан Мустафа в комисията, а съпругата и дъщеря му – сред купувачите, е драстичен пример на конфликт на интереси. Въпреки това, общината в Главиница приема резултатите от продажбата и сключва сделката, а парите от продажбата са преведени в бюджета на общината още в края на миналата година. Според участниците в процеса подобни практики са нещо обичайно в селото и в общината, а в основата стои политическа партия:

Всичко възможно правят и ни спират. С кмета се получи същото нещо. Преди изборите му бяха обещали тази сграда. Да направи всичко възможно да спечелят. Той го направи и обещанието си остава в сила, че трябва да му дадат тази сграда.

Човекът сигурно няма и осми завършен клас. Не може да говори български, не може да пише, но с лъжа и измама върши, каквото си иска.

Хората твърдят, че кметът е подкрепян от политическа партия, за която осигурява гласове.

Недоволните са изпратили сигнали до Окръжната прокуратура в Силистра, икономическата полиция, националния омбудсман и областния управител. Извършват се проверки: Просто искаме справедливост.

Междувременно идват нови избори, а доверието че вотът ще бъде честен е силно разклатено.

Потърсихме коментар и от другата страна. Обвиненият в манипулация кмет на село Стефан Караджа Асан Мустафа и кметът на община Главиница Неждет Джевдет.

Тези данни, които са дали са неверни. Какво искат – не мога да разбера.

Така реагира на отправените обвинения кметът на Стефан Караджа Асан Мустафа. Той не отрече, че в деня на първия търг е събирал подписи от съселяните си, но обясни действията си с грижа за общото имущество.

Странно обаче как само два месеца по-късно притесненията са забравени и кметът лично участва в комисията по продажбата на сградата, купена от жена му. Твърди, че хората, които по-рано възразявали срещу продажбата, напуснали селото, освен това не той решавал кое имущество да се продава и кога: Общината, областните – те решават.

Търсим коментар и от кмета на община Главиница Неждет Джевдет, който е на този пост от края на миналата година, след провеждането на частични избори:

Когато аз стъпих в длъжност на 10 октомври, заварих една заповед за отмяна на търга. Същевременно заварих и съдебен процес, който се води срещу тази заповед от въпросното лице Садкъ. Аз насрочих нов търг, а основанието за прекратяване на предходния търг, освен това, което пише в заповедта, аз друго не знам. Не съм лицето, прекратило търга.

Приходите от продажбата на сградата били заложени в бюджета на общината и това налагало да има сделка, каза още кметът. И отрече да са правени нарушения: Не знам къде ги виждат тези неща жалбоподателите.

Що се отнася до обвиненията за конфликт на интереси Неждет Джевдет заяви: Назначавайки комисията, която да проведе явния търг, аз не мога да предположа кои могат да бъдат участниците в него. Търгът се провежда в отсъствието на кмета. Сега аз ще си позволя за задам въпроса – къде виждате конфликт на интереси? Тези доводи на жалбоподателя за манипулация не мога да си обясня след като търгът е явен – процедура, която започва и приключва в съответен ден и час в присъствието на всички заинтересовани лица. Аз нямам вина за случая.

Отвод обаче няма. Има тръжна процедура и сделка в условията на явен конфликт на интереси. Асан Мустафа недоумява къде е сгрешил. Смята, че е изпълнил достойно кметските си задължения. 9 000-те хиляди лева по сделката са преведени по сметката на община Главиница още миналата година и семейството смята въпросът за приключен. Обвиненията, че се меси в политическите процеси и събира гласове за изборите, също са безпочвени, твърди кметът:

Всеки говори от своя страна врели-некипели. Много съм далече от партийните работи…

Според общинския кмет Неждет Джевдет разгласяването на случая е предизборна провокация.

Кметът отправи препоръка: Възможно по-кратко да бъде представен случаят по радиото.

Целия репортаж можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.