Националната гимназия за древни езици и култури „Константин-Кирил Философ” е единственото средно училище у нас, което дава възможност за класическо образование. Възможност, която се появява след като за четири десетилетия традицията на класическите лицеи в страната е прекъсната. „Гимназията е рожба на идея, която тръгва от Софийския университет”, разказва Гергина Тончева, създател и дългогодишен директор на училището. „Именити наши учени от катедра „Класическа филология”, „Старобългаристика”, „Кирило-Методиевистика”, Историческия факултет няколко години наред правят усилени опити да убедят съответните институции, че България не може да бъде без своето класическо образование. И успяват. На 10 октомври 1977 година е открита Националната гимназия за древни езици и култури.” По повод Празника на славянската писменост и култура, разговаряме в „Радиоприемница” с Гергина Тончева и с Лидия Домарадска, също един от създателите на училището и преподавател по латински език, както и с Борислав Петров, тазгодишният носител на първа награда от един от трите най-престижни конкурса за превод от латински език в света, който се провежда град Веноза, Италия.
„От нашия духовен корен ние тръгнахме и при създаването на новото класическо училище на България. В нашето духовно начало лежи именно класическото, което се изразява в изучаването на старогръцки и латински, и новото, което дойде със създаването на гимназията - ние положихме началото и на изучаването на старобългарския език, което го успореди с изначалните класически езици, продължава Гергина Тончева.
Може би най-ценното, което тези учени с международно признание и изключителни заслуги за хуманитаристиката са дали, е връзката между различните научни дисциплини и освен, че в гимназията се изучават такива уникални езици - латински, старогръцки, старобългарски, се изучават и другите дисциплини в контекста на класическата култура. Ние сме неразривна част от европейската културна общност и това много добре показва на младите хора колко ценно е да познаваш достиженията на тази култура, да познаваш добре миналото си и колко много помага то при изграждането на една образована, културна нация, която цени това наследство, допълва Лидия Домарадска, която в последните две години подготвя и Борислав за престижното състезание по латински език.
Самият Борислав, който завършва Класическата гимназия тази година, обобщава: „Когато се запознаеш с историята, ти опознаваш и съвремието. Нещата се повтарят и ти имаш една база, на която можеш да изграждаш и да се развиваш. И това е нещо, на което само класическото образование и хуманитаристиката могат да те научат.”
Още за конкурса, класическото образование и смисъла да познаваме миналото си вижте във видеото
На 9 май столичният район „Люлин“ отбелязва своя празник. Тогава ще бъде открита и първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на най-многолюдния район в София. Експозицията представя промяната на "Люлин“ през годините, административното му устройство, големите спортни, образователни и културни постижения, както и важни..
Столичната община продължава провеждането на МаГаТа Фест с трето издание в столичния квартал "Слатина" тази събота, 10 май . Събитието дава възможност на софиянци да предадат на едно място отпадъци от мазета, гаражи и тавани, като по този начин спомага за подобряване на разделното събиране на всички видове отпадъци и следващото им рециклиране ...
Какви са мерките, които Столичната община предприема в посока подобряване качеството на въздуха? В ход е проектът “Зелени мерки за по-чист въздух", в който столичната управа инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура. През зимните месеци беше въведена нискоемисионна зона в центъра на града. Зелените мерки са едно от нещата, които..
Софийският фестивал на науката събира над 100 български и чуждестранни учени, технолози, изобретатели и автори. Форумът започва днес и ще продължи до 11 май в София тех парк. Откриването е от 12 ч. пред сградата на Форум "Джон Атанасов". Участниците са от България, Гърция, Кипър, Китай, Обединеното кралство, Съединените щати и Франция...
Децата от софийското село Кокаляне най-после ще имат детска градина. Това е едно от не малкото населени места в рамките на София, в които никога не е имало градина. Децата ежедневно пътуват до съседните села Панчарево, Герман или Лозен, за да посещават детско учебно заведение. В края на следващата година се очаква и в Кокаляне да бъде..
Днес отново ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд с гръмотевици. В Северна България ще са на повече места и повече по количество, ще са интензивни, с гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между 8° и 13°, а максималните между 20° и 25°,..
През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..