Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Класическото образование – ключ към задълбоченото опознаване на света

Снимка: Архив

Националната гимназия за древни езици и култури „Константин-Кирил Философ” е единственото средно училище у нас, което дава възможност за класическо образование. Възможност, която се появява след като за четири десетилетия традицията на класическите лицеи в страната е прекъсната. „Гимназията е рожба на идея, която тръгва от Софийския университет”, разказва Гергина Тончева, създател и дългогодишен директор на училището. „Именити наши учени от катедра „Класическа филология”, „Старобългаристика”, „Кирило-Методиевистика”, Историческия факултет няколко години наред правят усилени опити да убедят съответните институции, че България не може да бъде без своето класическо образование. И успяват. На 10 октомври 1977 година е открита Националната гимназия за древни езици и култури.” По повод Празника на славянската писменост и култура, разговаряме в „Радиоприемница” с Гергина Тончева и с Лидия Домарадска, също един от създателите на училището и преподавател по латински език, както и с Борислав Петров, тазгодишният носител на първа награда от един от трите най-престижни конкурса за превод от латински език в света, който се провежда град Веноза, Италия.

„От нашия духовен корен ние тръгнахме и при създаването на новото класическо училище на България. В нашето духовно начало лежи именно класическото, което се изразява в изучаването на старогръцки и латински, и новото, което дойде със създаването на гимназията - ние положихме началото и на изучаването на старобългарския език, което го успореди с изначалните класически езици, продължава Гергина Тончева.

Може би най-ценното, което тези учени с международно признание и изключителни заслуги за хуманитаристиката са дали, е връзката между различните научни дисциплини и освен, че в гимназията се изучават такива уникални езици - латински, старогръцки, старобългарски, се изучават и другите дисциплини в контекста на класическата култура. Ние сме неразривна част от европейската културна общност и това много добре показва на младите хора колко ценно е да познаваш достиженията на тази култура, да познаваш добре миналото си и колко много помага то при изграждането на една образована, културна нация, която цени това наследство, допълва Лидия Домарадска, която в последните две години подготвя и Борислав за престижното състезание по латински език.

Самият Борислав, който завършва Класическата гимназия тази година, обобщава: „Когато се запознаеш с историята, ти опознаваш и съвремието. Нещата се повтарят и ти имаш една база, на която можеш да изграждаш и да се развиваш. И това е нещо, на което само класическото образование и хуманитаристиката могат да те научат.”

Още за конкурса, класическото образование и смисъла да познаваме миналото си вижте във видеото




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Някои вече усетиха сладостта от членството

"Форум", 28.01.25: Шенген – наша изстрадана и заслужена привилегия

Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..

публикувано на 28.01.25 в 18:40

Работна група ще действа за привличане на работници и туристи от чужбина

Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..

публикувано на 28.01.25 в 17:06

Парамедиците са готови да подпомагат дефицитните медицински сестри в училищата

В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..

публикувано на 28.01.25 в 16:05

"Академия за Родители" ще отличи компаниите, подкрепящи своите служители с деца

На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..

публикувано на 28.01.25 в 15:35
Мая Цанева

Нова платформа ще подпомага поколението 50+ за намиране на работа и кариерно развитие

Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..

публикувано на 28.01.25 в 15:33
Надя Василева

Технологиите трансформират пазара на труда, неавтоматизиращите умения стават валутата на бъдещето

Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...

публикувано на 28.01.25 в 14:56
Стела Христова-Сачи

Стела Христова-Сачи - за пътешествията в Индия, “Leela" и за пътя към себепознанието

Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..

публикувано на 28.01.25 в 13:51