Тогава той обясни каква е разликата между генетичното изследване и геномиката като подход за установяване на мутации едновременно на хиляди гени; каква е разликата между генетична болест и генетично предразположение; ще повторя и тъжния факт, че България единствена в ЕС няма национална програма за диагностика и профилактика на генетичните болести.
Гените не са всичко, отбеляза проф. Кременски и посъветва да помислим добре преди да настояваме за генетично изследване…
Ето продължението на темата, в която с експерта се спираме за необходимите изследвания на бременните жени, но не само:
Всички генетични изследвания по света са доброволни, след информирано съгласие.
Трябва да има алгоритъм, да се правят 3 изследвания, а друго – по желание. Но хората да са информирани, да са предупредени, да не се тревожат излишно.
Резултатът от изследването трябва да бъде описан без медицински термини, за да може бременната да не се притеснява от неясноти.
За разлика от другите изследвания, при генетичните задължително трябва да има интерпретация. И тя да е разбираема.
Трябва интерпретациите са унифицирани, а не различни при различните лаборатории. И да има указание какви консултации да се проведат по-нататък.
Независимо какви генетични изследвания се правят (или не) утразвуковото изследване е силно препоръчително. Поне два специализирани прегледа. Единият в 11-14 седмица (АГ специалистите ги знаят) – да се видят определени показатели, и вторият – в 18-22-ра седмица – т.нар. фетална анатомия.
Колкото до фолиевата киселина: Това е витамин В 9, безвреден е, а жените трябва да пият 2 месеца преди да забременеят.
Мутацията на гени може да доведе до страдания, но може и да даде предимства на индивида.
Да, гените имат отношения към бъдещите качества и признаци на детето - очи, ръст, цвят на косата, умно (евентуално), сексуална ориентация и политически предпочитания (40%), но това всъщност са предразположения, по-важното е как ще протече бременността, как ще се роди и как ще възпиташ това дете, каква ще бъде социалната среда, в която то ще живее.
Има и генетично предразположение за (не)щастие, но много зависи от социалната среда, от възпитанието и начина на живот.
Чуйте втората част от разговора с проф. Иво Кременски.
Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..
“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..
Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..
Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша. Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..
Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..
На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” . “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..
Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..