Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Вършец Иван Лазаров - за зелените площи, европейските проекти и развитието на туризма

Продължаваме да разказваме за Вършец. На по-малко от 100 километра от София, обвеян от балнеологична слава - всеки сякаш е бил там на санаториум, я с родители, я с баба и дядо. Оттам започва разговора с кмета на община Вършец Иван Лазаров - от детските му години, когато през 80-те, е била кулминацията на туристическия поток. Над 100 000 души са минавали през града на сезон.

Тук, на алеята на чинарите, нямаше място нито за каране на колело, нито за кънки, толкова много хора имаше, разказва той. Най-хубавото на града, според него, е паркът, който започва от центъра на града (нещо наистина уникално) и се слива със Стара планина. Много зелени площи, много паркови пространства, които не са лесни за поддръжка, но са прекрасни, градоустройствен план, съставян някога с много визия, допълва Лазаров.

Продължаваме с темата за туризма и туристическото портфолио, което много се е променило през последните години - динамичен е днешният ден, хората нямат време да ходят на почивка за по 2 или 3 седмици както някога. Сега е модерен уикенд туризма с възможности за СПА и ние трябва да се променяме и да отговаряме на търсенето. При всички положения, категоричен е Лазаров, Вършец си остава място за почивка и лечение, не за бурни нощи.

Почивка, но активна - това е посоката, в която общината има реализирани няколко проекта като велоалеята (от алеята на чинарите до квартал "Заножене") и зимната площадка, която "макар и с изкуствена настилка, предизвика много радост и е много посещавана от децата, и не само". Предстои и изграждането на въжен парк в Боровата гора.

За какво мечтае кметът на Вършец - за възможността общината да стопанисва уникалния архитектурен комплекс, включващ старата и новата баня, както и казиното (първото на Балканския полуостров). В момента целият комплекс е публично-държавна собственост и е в активите на Министерството на здравеопазването, а в него има много потенциал да бъде развит като туристическа забележителност. Иван Лазаров е убеден, че много време е изгубено и много работа в това отношение е можела да бъде свършена. Мечтае и за реализирани проекти по програмата за селските райони, за ремонт на читалището (който догодина ще бъде факт), и на други ключови за града сгради.

За аналогията, която се прави между Вършец и Баден-Баден, както и за празника на града, чуйте в интервюто.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00