Какво може да ни се случи в разгара на лятото, ако не сме внимателни? Какво представлява прегряването, по какво се различава то от топлинния и слънчевия удар.
За това говорим с д-р Христина Варналийска – кардиолог от УМБАЛ. „Св. Екатерина“.
Според специалиста тялото ни може да прегрее, когато е в среда, където температурата е постоянно или екстремално повишена – може да е на открито - под слънчевите лъчи, но може да е в затворени помещения (някои професии се упражняват именно на такива места – леяри, пекари). В такъв случай може да се почувства гадене, повръщане, да има мускулни крампи…
При топлинен удар път се стига до застрашаващо живота състояние. Характеризира се с обилно потене, може да се изгуби съзнание и да се изпадне дори в кома.
В подобни ситуации е важно бързо да се реагира. Пострадалият да се изнесе на прохладно място, да му се поставят влажни хладни компреси под мишниците, на бедрата, корема… Ако той е в състояние - да пие вода, но хладка, не студена.
Повишената влажност също пречи на нормалния топлообмен на тялото.
Най-честите рискови групи са селскостопански работници, леяри, дори спортисти. Малките деца (2-4 г.), възрастните и хронично болни също попадат сред лицата с по-висок риск. Пациентите със сърдечно-съдови аномалии и страдания непременно трябва да ходят на профилактични и контролни прегледи и ако трябва да се промени терапевтичната схема, да се намали приемът на някои от медикаменти.
Освен вода (1,5-2 л. на ден), в горещите дни е добре да се приема и айрян със сол. Кафето не бива да е силно, по-добре е да се пие зелен чай.
При навлизане в морето непременно пациентите трябва да се обливат предварително, да се адаптират към по-различната температурна среда.
Ако престояваме в помещение с климатик, разликата в температурата не бива да бъде по-голяма от 7-10 градуса.
Рискът от инфаркт през лятото не е много по-нисък отколкото през зимата, обясни още д-р Варналийска. При дехидратиране се създават условия за образуване на тромби. При пациенти с коронарна болест пък, самото повишаване на околната температура предизвиква тахикардия (сърцебиене), натоварва се сърцето, затруднява се снабдяването с кислород.
И здрави и болни е добре да избягват разходки под слънцето между 11 и 16 часа, а когато излизаме нека винаги да носим бутилка с вода. Да се избягват физически натоварвания в гореща среда.
Чуйте целия разговор на Георги Нейков с д-р Христина Варналийска.
Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..
“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..
Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..
Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша. Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..
Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..
На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” . “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..
Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..