Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мълчаливо присъствие пред Съдебната палата

Бащи, лишени от родителски права, настояват за законови промени

Фондация "Бащи за отговорно родителство" организира тази сутрин мирно събитие пред Съдебната палата с искане за промени в Закона за защита от домашно насилие и в Наказателния кодекс, касаещи правата на децата. Пред Радио София един от организаторите - Карло Луканов,  обясни, че настояват да бъдат преразгледани формулировки в Закона за защита от домашно насилене, защото според него, в този вид позволява злоупотреби. Според него, законът се използва, за да се получи преимущество при бракоразводно дело:

"Ако съдът приеме, че единият е насилник, той няма шансове да получи родителски права, няма шансове дори за нормален режим на лични отношение (с детето). Всичко това се случва по един средновековен начин, с нещо като средновековната решителна клетва - единият родител може да подаде декларация, и само на базата на тази декларация другият родител да получи забрана да се вижда с детето си за срок до година и половина", каза Карло Луканов.

Според Йордан Миладинов от фондацията, основният потърпевш в "родителските войни" всъщност са децата.

"Правото на контакт с двамата родители е право първо на децата. Законът за защита от домашно насилие изпада в противоречие между правата на децата и правата на родителите, когато и двамата родители искат да елиминират другия от живота на детето", посочи Миладинов. По думите му, настоящото законодателство няма идеята да се споделя родителската отговорност.

Луканов добави, че самото законодателство тласка родителите към война: "Законът за защита от домашно насилие е удобно "оръжие" в тази война - да очерниш другия. И най-вече се приема, че едва ли не по презумпция жените са жертви по този закон, а мъжете - насилници, защото са физически по-силни".

Йордан Миладинов сподели, че самият той е лишен от право да се среща със сина си по силата на заповед за незабавна защита, приета на база на твърдения (и декларация на майката) за упражнено насилие над детето, което той категорично отрича.

Още за проблемите и предлаганите решения от членовете на фондацията - чуйте в прикачения звуков файл!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01