В Европа болните от ХОББ са над 260 милиона души, 17 милиона - не са диагностицирани и не се лекуват. У нас няма точни данни за заболеваемостта, тъй като все още не е изготвен регистър на болните от ХОББ.
При хроничната обструктивна белодробна болест се ограничава притокът на въздух до белите дробове, причинява възпаление и увреждане на белодробната тъкан и стеснение на дихателните пътища, заради което се затруднява дишането.
Сред основните фактори за поява на заболяването е тютюпушенето, посочи проф. Даниела Петрова, началник на Отделение по белодробни болести на Александровска болница.
Диана Хаджиангелова, председател на Асоциацията на българите боледуващи от астма, алергия и ХОББ, посочи, че по данни на Европейската асоциация на страдащите от ХОББ от миналата година, заболяването вече е на второ място по смъртност в Европа. Основният метод за диагностика е измерването на показателите на дишането - т. нар. спирометрия.
Лечението на ХОББ се определя строго индивидуално за всеки пациент. 75 до 100 процента от необходимите медикаменти се реимбурсират от НЗОК. Проблем за пациентите е достъпът до специалист, тъй като имат право на две посещения годишно при пулмолог. Проблем у нас е и достъпът до домашната кислородотерапия.
Клиничният психолог д-р Мартин Николов посочи, че изключително важна за пациентите е прихологическата подкрепа.
Безплатните измервания в различните болници в страната се провеждат и днес в различни лечебни заведения в страната, консултации ще има и на 20 ноември.
Още за заболяването очаквайте в интервю с проф. Огнян Георгиев, началник на Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести в „Александровска“ и ръководител на Катедра по пропедевтика на вътрешните болести на МУ - София, в предаването "Часът на здравето" в събота след 11:00 часа.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..
"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..
Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..